Doğuda düşüğün ve fıtığın yaygın olmasının nedeni savım

20.01.2016 09:04:45
A+ A-

Türkiye'nin batısında da yaşıyor olsalar, dünyanın batısında da Türkiye'nin doğusunda yaşayanlarla ilgili birşey dikkatimi çekti: Düşük ve fıtık oranının yüksekliği yani düşük ve fıtık yaygınlığı.
 
Bu kişilerin ille de doğuda doğup, doğuda yaşamaları önemli değildi çünkü annesi ve babası ya da ya annesi ya babası doğulu olup da batıya bebekken götürülmüş kişilerde de, annesi ve babası ya da annesi ya da babası doğulu olup da batıda doğmuş kişilerde de düşük ve fıtık yaygınlığı dikkatimi çekdi(çekti) yani artık 'Bu doğulu; mutlaka ya düşük yapmıştır ya da yapar', 'Bu doğulu; mutlaka fıtığı vardır ya da olur' gibi bir düşünce oluşdu(oluştu) bende yani bu durumlar öylesine dikkat çekici bir durumda bence. Bunu anlamanın dolaylı ve kolay iki yolu var: 1- Düşük önleyici ilaçların yani düşük ilaçlarının tüketiminin ya da düşük tedavisinin, ve fıtık ameliyatlarının Türkiye'de bölgesel dağılımının saptanması ancak yalnızca doğum yeri ya da yaşanılan yer olarak değil, annenin ve babanın kökeni olarak da.
 
Eğer gerçekte Türkiye'nin doğusunda ya da doğu kökenli kişilerde düşük ve fıtık yaygınsa bunun bence temel nedeni akraba eviliği türü evlilik türüdür çünkü böyle bir durumu başka birşeyle açıklama bence olanaksız. Ben Türkiye'nin batısı kökenli kişilerde pek düşük ve fıtık sorunlarına duyumsal olarak tanık olmadım çünkü akraba evliliği Türkiye'nin batısında pek söz konusu değil ancak doğu kökenli kimi görsem ya düşük ya fıtık konusu gündeme geldi ki akraba evliliği türü evlilik Türkiye'nin doğusunda yaygın.
 
Bildiğim kadar doğu hayvancılık bölgesi yani hayvan ürünlerince bol yani demek ki bunun hayvan ürünüleri(ürünleri) yememekle ilgisi yok görünüyor yani beslenme ile ilgisi yok gibi görünüyor ancak Türkiye'nin doğusunda vitaminsel beslenme eksikliği olabilir örneğin b vitamini kümesi ve c vitamini yeterli alınamıyor olabilir, tahıl ziraatı ve meyve üretimi yeterli olmadığı için. Eğer vitamin eksikliği söz konusu ise bu durum neden Türkiye'nin batısında yani olanağı bol bölgede yaşayanlarda da görülüyor, sorusu gündeme gelir yani sorun bence beslenme ile ilgili değil akraba evliliği ile yani kalıtım ile ilgili. Bu durumda bu açıdan da akraba evliliklerine karşı savaşım başlatılmalıdır bence.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 20.1.16/09.05