Doğuda düşük ve fıtık yaygın savım

19.01.2016 16:10:49
A+ A-

Kırsal kesim insanlarının sağlık açısından daha iyi bir durumda oldukları düşüncesi bir gerçek değil sanıdır bence çünkü kırsal kesim insanlarında yüksek oranda sağlık sorunu olduğunu gözlemledim.
 
Felsefe felsefecilerin isimlerini, hayatlarını, örneklerini, savlarını yani felsefe tarihini ya da felsefe kültürünü ezberlemek değil ve bunlar üzerine geyik, laklak, lagaluga değil insanın, insanlığın, ülkenin, toplumun, evrenin yani var olan herşeyde açıklama ve çözüm üretmektir.
 
Kanım ki Türkiye'nin doğusunda düşük oranı ve fıtık hastalığı olağandan da Türkiye'nin batısına göre de çok yüksek. Ben Türkiye'nin batısında düşük ve fıtık şikayetlerine durum, haber, bilgi olarak pek tanık olmadım ancak Türkiye'nin batısında düşük ve fıtık sorunu olanlar genelde Türkiye'nin doğusundanlar.
 
Bunu en iyi ancak bu konudaki veriler bilir ancak verilerden sonuç çıkarmak bazan gözden ya da akıldan kaçabilir. 
 
İşin daha da tuhafı bu durumun yalnızca doğuda yaşamakta olanlarda görülmemesi; bebek yaşta bile batıya gelmiş doğu kökenlilerde de görülmesi ve öyle ki doğu kökenli annesi ya da babası olan ya da annesi de babası da doğu kökenli olan kişilerde de görülmesi bu da bu durumun genetik ya da kalıtımsal olduğunu düşündürüyor.
 
Bu yüzden Türkiye'de düşük ve fıtık bölgelere göre dağılımının saptanması gerekiğini, bu sorunlara çözüm bulunması adına öneriyorum.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 19.1.16/14.07