‘Dr. Google’ Güneş girmeyen evlere girmeye hazırlanıyor

21.02.2015 10:35:00
A+ A-

Google istatistiklerine göre en çok arama yapılan konu başlığı sağlık! Yapılan her 20 aramadan biri sağlık ile ilgili. Bu eğilimi farkeden Google da uzman ekipler kurarak, sağlık araması yapan kişilere daha kesin ve doğru bilgiler verebilmek için hazırlık içerisine girdi.

Uygulama, arama sonuçlarında diğer bağlantılı internet sitelerinden önce tıbbi resimleri, olası tedavi yöntemlerini ve diğer verileri kullanıcılara sunacak. Şirket, bu hizmetin insanların basit hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olmak istediklerini belirterek  profesyonel müdahalenin yerini doldurma niyetinde olmadıklarını da ekledi.

Uygulamayı ABD’de hizmete sunan Google, diğer ülkelere de yaymak istediklerini belirterek zamanla az rastlanan rahatsızlıkları da verilerine ekleyeceklerini söyledi.

İngiliz doktorlar Google’ın bu girişimini memnuniyetle karşılasa da kullanıcılara uygun hale getirilmeden önce bilgilerin düzenlemeden geçmesi gerektiği uyarısını yapıyor. Uygulamanın tanıtımını yapan Prem Ramaswami, “Google’da her 20 aramadan biri sağlıkla ilgili” dedi ve şöyle devam etti: ”Size, rahatsızlıkların tipik belirtilerini, tedavileri ve durumun ne kadar yaygın olduğuna dair ayrıntıları göstereceğiz. Kritik bir vaka mı, bulaşıcı mı hangi yaş aralığını etkiliyor ve daha fazlası paylaşılacak… Bazı durumlar için lisanslı tıbbi ressamların hazırladığı yüksek kalitede illüstrasyonlar da göreceksiniz. Google’dan en temel bilgiyi aldığınızda internette diğer sitelerde arama yapmak da kolaylaşacak veya doktora hangi soruları sormanız gerektiğini bileceksiniz.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.