Dünya akıllı telefonlardan daha büyük bir değişimin eşiğinde

17.10.2015 19:29:46
A+ A-

Amerika müzik ve telekomünikasyon endüstrisinden sonra, otomotiv endüstrisinde köklü bir değişim daha doğrusu dönüşüm gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Apple piyasayı ilk önce ipod'lar ile vurdu. Müzik endüstrisinde köklü değişimleri başlatan bu buluş, bir süre sonra satışa çıkacak iphone ile telefon endüstrisine vurulacak darbenin adeta habercisiydi. iphone'un piyasaya çıkmasıyla başlayan akıllı telefon dönemi Avrupalı üreticileri tamamen devre dışı bıraktı. Apple piyasayı domine ettikten sonra çıkan Kore'li rakipleri de Apple teknolojisini "çaldıkları" için milyarlarca dolar ödemek zorunda kaldılar.

Amerika'da son yıllarda satışları giderek artan Tesla isimli otomotiv üreticisi, aynı iphone'da olduğu gibi ürettiği araç ile otomotiv piyasasının bilinen bütün kurallarını alt üst etti. Bir araç düşünün 4 kapılı bir aile aracı, içi gayet hacimli. Şu anda piyasada satılan araçlarda ki en üst özelliklerin hepsine sahip, bir araçta otopilot sunacak kadar inovatıv, bir porsche kadar seri, bir mercedes kadar hızlı, bir volvo kadar güvenli ve en önemli özelliği, evinize solar panel ya da rüzgar enerjisi kurduğunuz takdirde hayat boyu aracınızı kullanmak için bir daha para harcamıyorsunuz. Benzin parası yok, servis parası yok, ses yok, zehirli gazlar yok. Yeni piyasaya tanıttıkları SUV araç ile endüstriye çok büyük yenilikler getiriyorlar.

Tesla piyasaya çıkan ilk elektrikli araç değil. Fakat farkı şurada, elektrikli araçta en büyük sorun, araçta uzun mesafe yapabilmenizi sağlayacak enerjiyi depolayacak akuyu saklamanız. Yani standart jel aküleri kullansanız çok ağır oluyor ve çok yer kaplıyor, lityum akü kullansanız dışarıdan alacağınız için çok pahalı oluyor. Peki Tesla naptı ? Şu anda Amerika'da 5 milyar dolar yatırımlı Gigafactory adını verdikleri, yeni bir fabrika yapıyorlar. Bu fabrika 2020'de tam kapasiteye geçtiği zaman senede 500.000 aracı elektrikli olarak çalıştırmaya yetecek kapasitede akü üretecek. Yani siz elektrikli araba yapsanız dahi gidip akuyu Tesla'dan almak zorunda kalacaksınız, ya da piyasa da ki daha pahalı rakiplerinden.

Araç şu anda pahalı, fakat satışlar ve üretim arttıkça fiyatlar da düşecektir. Önümüzde ki 20 30 yılda, yıllık 550.000 araçlık kapasiteye ulaşacaklarını planlıyorlar ki bence bu rakama çok daha kısa sürede ulaşılacaktır. Ve hiç bir otomobil kullanıcısı masrafsız bir araç kullanmaya hayır demeyecektir, özellikle de bu aracın özellikleri piyasada ki benzinli ya da dizel araçlardan çok daha üstünken. Teslaya dikkat.

Bu aslında şu anlama da geliyor, Dünya'nın en büyük lityum yatakları Güney Amerika ülkeleri Bolivya, Şili ve Arjantin'de. Muhtemelen bu yüzyılın ikinci yarısında şu anda Ortadoğu'da yaşanan petrol savaşları, lityum kayankları için Güney Amerika ülkelerinde yaşanıyor olacak.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.