Dünyadaki küçük ülkeler

11.01.2014 10:07:12
A+ A-

Dünyada 232 ülke var. Wikipedia.org’dan hareket ederek söylüyorum. Küçük ülkelerden başlayarak bu ülkeleri bir dolaşalım.

Yine wikipedia.org’da (ülkeler listesi) adlı bir madde daha var. Orada ise 206 ülke olduğu belirtiliyor. Uluslararası ortamda tanınan 193 ülke var: Birleşmiş Milletler’e üye olan 192 ülke ve Vatikan.

Uluslararası ortamda tanınan Birleşmiş Milletler’e üye olmayan ülkeler:

Çin Cumhuriyeti (Tayvan), Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti (Batı Sahra), Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Abhazya (Gürcistan), Güney Osetya (Gürcistan), Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (Azerbaycan), Transdinyester (Moldova), Somaliland (Somali), Sealand (Birleşik Krallık).

Aynı zamanda özerk yapıya ve özel statüye sahip birçok bağımlı ülke bulunmaktadır.

 

Sealand

 

Dünyanın en küçük ülkesi. İngiliz karasularının 10 kilometre açıklarında bir platform-ada aslında. 1967 yılında İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kuruldu. Bates kendine prans ünvanı verdi. Anayasası, bayrağı, milli marşı, parası bile var! 2012 yılında ölen Bates yerine bir başkası prens oldu. Ülke Ocak 2007’de satılığa çıkarılmıştır.

 

Vatikan

 

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Hıristiyan dininin Katolik merkezinin yönetim merkezi olan devlet. Nüfusu 1.000 civarındadır. 100 kişilik küçük bir ordusu vardır. O.44 kilometrekarelik alana sahip ülkenin devlet başkanı Papa’dır.

Dinsel bir devlet Vatikan.

 

Monaco

 

Akdeniz kıyısında Fransa ile çevrili bir şehir devlettir. Monako’nun nüfusu 35.000 civarındadır. Denize beton dökülerek genişletilmiş semti vardır. Bir başka betonlaşma projesi daha uygulanması düşünülmektedir.

Monarşi ile yönetilmektedir. Resmi dil Fransızca, ulusal dil Monakocadır. Birçok etnik grup var, çoğu Avrupalı.

 

Pitcairn Adaları

 

Büyük Okaynus’un güneyinde volkanik kökenli bir ada. Birleşik Krallık’a bağlı Nüfusu 40 kişi.

 

Cebelitarık

 

1704 yılından itibaren Birleşik Krallık’ın idaresinde olan ve Cebelitarık Boğazı’nda yer alan şehirdir.

6 kilometrekare yüzölçümü 35.000 nüfusu olan Cebelitarık, İspanya ve İngiltere arasında sorun olmaktadır.

 

Tokelau

 

Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’ya bağımlı bir ada ülkesidir. Mercan adalardan oluşur. Kuruluşu 1948, nüfusu 1.400 civarındadır.

 

Saint Barthelemy

 

Saint Barthélemy üzerinde ilk kez 1648 yılında Fransa hak iddia etmiştir. Ada 1784 yılında İsveç'e satılmış ancak 1878'de yeniden Fransa tarafından satın alınmıştır. Adadaki İsveç egemenliği bugün, cadde ve sokak adlarıyla Kral III. Gustav anısına başkente verilen adda görülmektedir.

Nüfusu 8.450.

Ada, Porto Riko’nun doğusundadır.

 

Nauru

 

En küçük ada ülkelerinden biri. Nüfusu 9.000’den fazladır. Güney pasifik’te bulunan adanın en yakın komşusu 300 kilometre doğuda yer alır.

Nauru ilk olarak en az 3000 yıl önce Mikronezya ve Polinezyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Geçmişte Nauru üzerinde 12 kabile vardı ve günümüzde resmi bayraklarındaki 12 köşeli yıldız bu kabileleri temsil etmektedir.

Kuruluşu 31 Ocak 1968.

Nauru ekonomisi, 1980'li yılların başlarında yükselmiştir. Nauru'da deniz kuşlarının dışkılarından oluşan guano rezervleri mevcuttur ve bu rezervler fosfat ve potasyum açısından zengindir. Nauru ekonomisi bu guano rezervlerine bağlıdır.

 

Tuvalu

 

Büyük Okyanus’ta dokuz adet mercan adasından oluşan bir Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Haiti’nin arasındadır. Toplam 26 kilometre karedir, nüfus 10.500’den fazladır. Küresel ısınma dolaysıyla sıcaklık bir derece artsa bile denizden yüksekliği yalnızca 5 metre olan ülke tamamen sular altında kalacaktır. Bu yüzden halk şimdiden Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göç etmektedir.

 

Saint Martin

 

Karayip denizinin kuzey-doğusunda yer alan tropic bir adadır. Yüzölçümü 88 kilometre kare olan ada Hollanda ve Fransa arasında ikiye bölünmüştür. Nüfusu 74.852.

 

Bermuda

 

Atlas Okyanusu’nda ABD’nin doğusundadır. Birleşik Krallık’ın denizaşırı topraklarındandır. Toplam yüzölçümü 53.3 kilometre kare, nüfusu 65.000 civarındadır. Ana ada Bermuda dahil yedi ile 150 küçük ada ve kayalıktan oluşur.

Bu adalara yerleşim 1609 yılından sonra olmuştur. Önce 60 İngiliz göçmen olarak gönderilmiştir, sonra da Afrikalı ve yerli köleler. 1834’te kölelik kaldırıldı.1968 yılında ilk kez ırk çatışmasından kaynaklanan şiddet olayları oldu.

 

San Marino

 

Güney Avrupa’da, İtalya sınırları içinde denize kıyısı olmayan bir mikra devlet. 61.2 kilometre kare, nüfusu 32.576.

San Marino, 3 Eylül 301 tarihinde Roma İmparatoru Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı uyguladığı işkenceden kaçan Hıristiyan bir taş ustası Dalmaçyalı Marinus ve çevresine toplananlar tarafından kurulmuştur.

Her yıl üç milyondan fazla insane San Marino’yu ziyaret etmektedir.

225 kişilik askeri gücü vardır.

 

Guernsey

 

Manş Denizi’nde Birleşik Krallık’a bağlı ada. Yüzölçümü 78 kilometre kare, nüfusu 65.500 civarında.

Fransa ile İngiltere arasında olduğundan uğrak yeri! Merak edilip araştırılacak bir yer gibi görünüyor.

 

Ascension Adası

 

Atlas Okyanusu’nun güneyinde, Brezilya ile afrika kıtası arasındaki okyanusun hemen hemen ortalarında Birleşik Krallık’a bağlı volkanik bir ada.

Portekizli denizci Joao da Nova'nın 1501 yılında keşfettiği adaya 1815 yılında İngiliz askerleri yerleştirildi.

1982 yılındaki Birleşik Krallık ile Arjantin arasındaki Falkland savaşında İngilizler’in uçak ve gemilerine yakıt sağlayan bir üs olarak kullanıldı. ABD’nin de bir hava üssü vardır.

Yüzölçümü 91 kilometre kare, nüfusu 1.100 civarında.

 

Anguilla

 

Karayipler’de bulunan bir Britanya Denizaşırı Toprakları ülkesidir. Pek çok adadan ve kalıcı yaşamın olmadığı kayalıklardan oluşur. Toplam yüzölçümü 90 kilometre kare, nüfusu 13.500 civarındadır.

Vergi cenneti! (Vergi alınmıyor, sadece son yıllarda yüzde 3 geçici vergi ilk kez vergi olarak tarihe geçti.

Anguilla, ada yılanbalığı şeklinde olduğundan bu addan türetilmiştir.

Nüfusun yüzde 90.08’i kölelerin soyundan gelen Afrika’dan nakledilen siyahidir.

2006 ve 2007 yıllarından büyük turizm yatırımlarının devreye girmesi sonucu ortaya çıkan işgücü eksikliğinden dolayı çok sayıda Çin, Hindistan ve Meksika'dan gelen işçiler ülkeye göç etmiştir.

 

Tristan da Cunha

 

Dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 275 kişidir. İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlıdır. Aktif volkanik kökenli bir adadır.

 

Montserrat

 

(Türkçe'de Sarp Dağ anlamına gelmektedir)Kuzey Amerika'da Antiller  bölgesinde Birleşik Krallık'a bağlı bir ada. Adadaki volkan hareketleri canlılığını koruduğu için, zaman zaman volkanik depremler ve lav akıntıları yaşanmakta ve bölge halkı bundan etkilenmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.