Dünyanın en parlak bitkisi: Mermer böğürtleni!

25.11.2015 16:39:26
A+ A-

Birkaç Afrika ülkesinde yaşayan Pollia Condensate isimli mermer böğürtleninin çok sıra dışı bir rengi var. Yenilmeyen bu böğürtlen türü, yaşayan canlılar arasında en çarpıcı, en parlak renge sahip. Dalından toplandıktan sonra bile metalik mavi renginin parlaklığı, etkileyiciliği devam ediyor.

Canlılar dünyasında renkler genellikle pigmentlerle elde edilir. Pigmentler canlı organizmanın ürettiği bileşiklerdir. Pigmentler ışığın bazı dalga boylarını seçerek emerler, yansıttıkları dalga boyları ise onlara bizim gördüğümüz renklerini verir.

Ancak mermer böğürtleninde istisnai bir durumla karşılaşıyoruz. Bu meyvenin pigmenti yoktur. Böğürtlenin çarpıcı mavi renginin oluşmasının sebebi içindeki nano ölçekteki selüloz lifleridir. Bu lifler birbirleriyle temas ettikçe ışığı yayarlar. İşte "yapısal renk" adı verilen bu muhteşem yaratılış sayesinde meyvenin rengi, hücresel ölçekte dahi çok belirgin şekilde görülüyor.

Allah, canlıları farklı farklı renklerde yarattığını Kuran'da şöyle bildiriyor:

Allah'ın gökyüzünden su indirdiğini görmedin mi? Böylece Biz onunla, renkleri değişik olan meyveler çıkardık. Dağlardan da beyaz, kırmızı renkleri değişik ve siyah yollar (kıldık). İnsanlardan, hayvanlardan ve davarlardan da renkleri böyle değişik olanlar vardır. Kulları içinde ise Allah'tan ancak alim olanlar 'içleri titreyerek-korkar'. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır. (Fatır Suresi, 27-28)

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.