Düşmanlarını sayan karıncalar!

16.02.2016 15:17:03
A+ A-

 

Küçük bir karınca düşmanının gücünü nasıl anlayıp değerlendirebilir? İlginçtir ki bu, karıncanın matematik bilgisinin devreye girmesiyle gerçekleşir.

Karıncalar, bilim adamlarının henüz anlamadığı bir metotla, "kafa sayımı" yaparlar. Eğer yuva arkadaşları düşmanlarından daha fazlaysa -mesela 3'e 1 gibi- daha şiddetle saldırıya geçerler. Eğer tersi söz konusuysa, hemen geri çekilirler. Ayrıca karşılarındaki düşman kuvvetlerini, büyüklük ve küçüklüklerine göre de inceleyerek farklı taktikler uygularlar. Karıncaların sahip oldukları bu özellikleri yaratan tüm âlemlerin Hakimi olan Allah'tır. Kuran'da şöyle buyrulur:

Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Diriltir ve öldürür. O, her şeye güç yetirendir." (Hadid Suresi, 1-2) 

Canlıların hiçbiri bilinçli varlıklar değillerdir. Dolayısıyla ne soylarının devamı için hesaplama yapmaları, ne de beslenirken veya kendilerini korurken sayı saymayı düşünerek buna uygun davranış belirlemeleri bu canlılardan beklenemez. Her bir canlının kendisine yüklenen sorumluluğu eksiksizce ve istisna yapmadan yerine getirmesi, her birinin tek bir iradenin kontrolünde hareket ettiğinin önemli bir göstergesidir. Doğada hiçbir canlı başıboş ve denetimsiz değildir. Hepsi kendilerini var eden Allah'a boyun eğmiş olarak hareket ederler. 

Kaynak: http://evrimcilerneleridusunemez.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: http://mertaslanoglu.blogspot.com.tr/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.