E-ticarette sosyal medya pazarlamanın önemi

12.03.2015 16:55:17
A+ A-

Alışveriş yapmak belki de insanlık tarihinin varolduğu günden beri devam eden bir aktivite. Bu konuda insanların alışkanlıkları kolay kolay değişmemekle birlikte, sadece alışverişin yapıldığı mekan ve biçim farklılık gösteriyor. Eskiden fiziksel mağazalara gitmek gerekiyorken, bugün artık iş yerinden, evden ve hatta seyahatteyken dahi internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün. E-ticaret ile birlikte sosyal medya kavramının da gelişmesi, bu pazarda önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu.

İlk olarak 2004 yıılında O'Reilly Media tarafından Web 2.0 olarak adlandırılan yeni internet teknolojisi sayesinde sosyal medya kavramı da ortaya çıktı. Web 2.0 ile birlikte artık internet içeriği sadece site yöneticileri itarafından değil, kullanıcıların katılımıyla da elde edilebiliyor. Bu açıklamaya en büyük örnek ise Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları gösterebilir.

Sosyal medya ile markanızı yansıtın

Sosyal medya platformlarının ve kullanıcılarının da hızla artmasıyla birlikte, ticaret kanadında da bu sektöre eğilim gösterilmeye başlandı. Firmalar artık kendi marka ve imajlarını sosyal medya üzerinden daha kolay ve etkin bir şekilde yansıtabiliyor. Diğer taraftan müşteriler ise firmanın ya da markanın dijital kimliğine dair istediği araştırmayı, ölçümlemeyi yapma fırsatına sahip olmuş durumda.

Her iki taraf da sosyal medyayı kullanarak kendi açılarından büyük bir çıkar sağlayabiliyor. E-ticaret sitesi yöneticisi olarak sizin yapmanız gereken, bu etkileşimin başarılı bir şekilde oluşmasını ve devamlılığını sağlamaktır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız çalışmaların, atacağınız gönderilerin tamamının aslında birer pazarlama öğesi olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Dolayısıyla da bu mecralarda atacağınız adımlara dikkat etmeli, strateji oluşturmalı ve akıllı bir reklam kampanyasıyla birlikte kullanmalısınız.

Marka yönetim aracı olarak kullanın

Sosyal medya ayrıca bir marka yönetim aracı olarak da kullanılabilir. Dijital ortamda markanız ve ürünleriniz hakkında yapılan tüm yorumları takip edebilir, olumsuz yorumları yanıtlayarak müşterilerinizin kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla daha pazarlama faaliyetleri performansını daha doğru bir şekilde ölçmenize imkan tanımaktadır. Elde edilen veriler, dijital ortamda kolayca saklandığından, ilgili araçlar kullanılarak yine etkin bir analiz süreci de gerçekleşebilmektedir.

Dijital pazarlama aynı zamanda online pazarlama, e-marketing ve interaktif pazarlama olarak da adlandırılmaktadır. Ancak genellikle bu tanımlar yerine sosyal medya pazarlama tercih edilmektedir. Zira dijital ortamdaki pazarlama çalışmaların neredeyse tamamı, artık sosyal medya üzerinden yapılmaktadır.

Etkin reklam çalışmalarıyla pazarlama gücünüzü artırın

Sosyal medya aslında bir reklam platformu değil. Ancak firmaların bu platformu etkin bir şekilde pazarlama aracı olarak kullanmasıyla birlikte, Facebook gibi çeşitli firmalar da artık kendi siteleri üzerinden reklam verilebilmesine olanak sağlamaya başladılar. Dolayısıyla pazarlamanın bir diğer önemli unsuru olan reklam da artık sosyal medya ile tamamen iç içe durumda.

Etkin bir dijital pazarlama yapabilmek için, etkin biri sosyal medya stratejisi oluşturmak şart. Bunun için de e-ticaret firmanız bünyesinde çalıştırabileceğiniz, ufak bir sosyal medya ekibi oluşturabilirsiniz. Bu ekibin başındaki sosyal medya yöneticisi ile birlikte hareket ederek, marka bilinirliğinizi ve müşteri sadakatini oluşturabilir, böylelikle de satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

http://softbilisim.net/e-ticarette-sosyal-medya-pazarlamanin-onemi/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.