Elektrik öldürmez, öldüren ihmaldir.

22.01.2015 22:06:44
A+ A-

    

 

      

Elektrik devrelerinde kullanılan kablolar genel olarak, bakır üzeri polivinilklorür yalıtkan olarak imal edilirler.  Bakır iletkenler, ısı ile genleşme özelliklerinden dolayı, yaz kış iklim değişikliklerinden dolayı sürekli olarak iletkenin boyu değişir. Elektrik tesisatlarında kullanılan kablolar bazı noktalarda ek yapılarak istenilen noktalara enerji iletimi sağlarlar.  Dolayısıyla ekler elektrik hatlarında zaruri olarak kullanılması gerekir.

Isınan iletkenlerin boylarının sürekli değişmesi özellikle ek yerlerinde esnemeler meydana getirir. Çünkü kablonun orijinal formuna göre en zayıf noktası ek noktalarıdır. Bu bağlantı zamanla gevşer. Ark oluşur. Ark alev çıkarmaya atlamaya ve ardından oluşan ısı dolayısıyla yalıtkanın, erimesine neden olur. Oluşan aşırı ısı temas halinde bulunan maddeleri tutuşturarak yangın başlatır. Hatlarda yangını önlemek için;

1-      Evde bulunan tabloyu açarak sigorta giriş ve çıkışlarını kontrol ediniz. Sigorta giriş ve çıkışlarında paslanma, karbonlaşma iletkenliğinin bozulması, korozyon gibi etkiler olabilir. Bu hatlarda aşırı direnç ve bu direnç de enerji sarfiyatınızı artırır. Hatlarda ısınma artar.

2-      Evde bulunan tabloyu açarak sigorta giriş ve çıkışlarındaki kablo iletken kısmı, bağlantı yapılacak şekilde kuvvetlice sıkınız. Unutmayın gevşek her bağlantı arka, ark ise yangına neden olur.

3-      Genellikle evde dört tür buat bulunur. Anahtarın üzerinde yaklaşık tavandan 20 cm aşağıda olan anahtarın bağlı olduğu buattır. Prizin üzerindeki buat ise priz buatıdır. Telefon ve TV anten buatları da vardır.  Risk taşıyan priz ve lamba buatlarıdır. Buatlarda anahtara inen, anahtarlardan lambalara giden anahtar çıkış uçları ve buattan nötr kablosu ek yapılmak suretiyle lamba bağlantıları için gönderilir. Aynı şekilde buattan gelen hat, giden hat, prize inen hat olmak üzere faz, nötr ve koruma iletkeni olmak üzere aynı renk kablolar bir birine bağlanmak suretiyle ek yapılır. Bağlantıların bazen vida klemensle yapılırken, bazen üzeri PVC bantla yalıtılımış olabilir. Sağlıklı olan, ısıya dayanıklı malzeme olan klemensler tercih edilir. Genellikle uzun yıllar sonucu kabloda ve klemenste oluşan fiziksel değişimler bağlantının gevşemesine neden olur. Gevşek bağlantı, arka ark ise yangına neden olabilir.

4-      Çok önemli not: Özellikle buatlarda bağlantı yaparken maske takınız. Buatlarda toz birikir ve bu tozlar binanın yaşına denktir. Genellikle evin hiç temizlenmeyen, temizlenme ihtimali olmayan kısımları buatlardır. Öyle ki, eski konutlarda bulunan buatları maskesiz açarsanız ölümcül mikroplara maruz kalabilirsiniz. Ben bizzat ne zaman eski bir binada bulunan eski bir buatı açsam dudaklarımın çevresinde inanılmaz uçukların çıktığına bizzat tanık oldum. Bana olan  size olmasın.

5-      En önemli uyarıyı en sona bıraktık. Evinizde mutlaka iki adet kontrol kalemi kullanınız. Bu size yedek imkanı sağlar. Pilli modellerini tercih etmeniz ve pillerini her yerden temin edememeniz ihtimaline karşın satın alırken iki defa düşününüz. Sigortaları çalışırken “0” “OFF” konumuna almayı unutmayınız.  Özellikle eski tip binalarda bazen nötr ile faz yer değiştirmiş olabiliyor. Sigortayı indirseniz dahi hem fazı hem de nötr iletkenini kontrol etmeyi unutmayınız.

6-      Evlerde kullanılan sigortalar B tipi otomatik sigorta olmalıdır. Sigortalarınız C tipi ise bu tip sigortalar atölyedeki makineler için uygundur. Buşonlu sigorta var ise atan sigortalara tel sarmayınız.

 

7- Yukarıda en sağda kaçak akım rölesi bulunmaktadır. Kaçak akım rölesinin ama kapama ve test butonu görülüyor. Arıza anında şekildeki gibi olur. Normal üç faz bir nötr bağlantısı olan kaçak akım rölelerinin bir fazlı olanlarında ise faz ve nötr bağlantıları bulunur. Ev, büro, ofis, gibi üzerinde 30 mili amper değeri olmasına dikkat ediniz.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.