Elektrik öldürmez, öldüren insandır.1

22.01.2015 09:39:04
A+ A-

 

 

Elektrik günümüzde; ülkemizde ve dünyada;  hayatımızın en olmazsa olmazlarındandır. İnsanlarımızın inanılmaz şekilde oranda korktuğu elektrik, insanların bilgilerinin en az olduğu konuların da başında gelir. İşte bu yüzden konut,  işyeri, orman kısacası tüm yangınlar arasında elektrik yangınları önemli bir yer tutar. Elektrik sistematik olarak her yıl gelişen bir sektördür. Bu sektördeki baş döndürücü gelişmeler türlerine göre arızaları anında tespit ederek ilgilileri uyarma, arızalı sistemi devre dışına çıkarma, arızalının yerine arızasız yedek elemanı devreye alma ve burada sayılamayacak akıllı algılayıcılar ile mümkün olabilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında doğal olarak tüm arızaları hasarsız atlatmak mümkündür.

Yukarıda anlatılanlar sizlerin ilgisini çekmeyebilir. Bir konut ya da işyerinde elektrik kullanıcısı, yapılacak basit önlemlerle ve yasal zorunlulukları yerine getirmek suretiyle birçok sorunu çözebilir. Bu önlemler;

Kırmızı ve siyah faz, mavi.nötr, sarı-yeşil toprak koruma iletkeni

Hatlar ile ilgili olarak;

Elektrik iletiminde kablo bilindiği gibi en önemli iletim aracı olup, kablo seçimi güvenlikte çok önemli bir unsurdur.

1-      Evinizde işyerinizde kullanılan kabloların TSE, VDE gibi standartlara uygun olup olmadığının kontrol edilmesi.

2-      Hatlarınızın renk standartlarının uygun olup olmadığı, (Nötr iletkeni Açık Mavi, Koruma iletkeni çift renkli olan yeşil-sarı Faz iletkeninin ise bu renkler haricinde bir renk)

3-      Eğer yeni yaptırıyorsanız yangını iletmeyen tesisat kabloları tercih ediniz. Piyasa adıyla Halojen Free kablolar tercih edebilirsiniz. Normal kablolara göre % 20-%30 civarı pahalıdır. Ancak ark esnasında oluşan ve normal kablolarda devam eden yalıtkanın erimesi bu kabloda erimenin devam etmesi az dolayısıyla kabloların arktan dolayı yangın ihtimalini azaltan bir etkisi vardır.

4-      Sabit hatlarınızda kullanılan kablonun 6 milimetre kare dâhil tek iletkenli ( 1,5-2,5-4-6)

5-      Üzerinde izolesi sıyrılmış iletkenlerin derhal değiştirilmesi.

6-      Cihazların bağlantı kablolarının cihazlarca ezilme riskine karşı gerekli tedbirlerin alınması.

7-      Cihaz, makine, elektrikli ev aletlerinin kablolarının prize takma çıkarma işlemlerinde

a)- Mutlaka cihazınızın kablosunu prizden çıkarırken, mutlaka bir fişin gövdesinden tutunuz.

b) – Diğer eliniz ise prizin yalıtkan gövdesinde olsun. Bu hareketiniz ile; cihaz kablonuzun ömrünü uzatırken, prizinizin yerinden oynayarak tehlikeli durum ve çirkin görüntü arz etmesine mani olursunuz.

   

     

 

Devam edelim mi?

İlhan AYDIN

Elektrik Öğretmeni- A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı.

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.