Elektriksiz modem nasıl çalıştırılır, internete nasıl girilir?

07.06.2015 05:28:42
A+ A-

Laptop ya da tablet ya da akülü masüstü bilgisayarınızla internette iken 'Lapp!' diye elektırikler(elektrikler) kesildi; hemen ne telaşlanın ne korkun ne öfkelenin. Sakin olun çünkü elektırikler kesikken de internete girebilirsiniz yani modeminiz çalışabilir; bilimde öfke olmaz.
 
İnternete girmek için modemin çalışması, modemin çalışması için de elektırik(elektrik) yani 220 voltluk elektıriğin olması yani faturası ödenmediğinde ya da bir arıza(bozukluk, sorun) durumunda, insanların isteğileri(istekleri) dışında kesilen elektıriğin gerekir yani olması gereken ve olmakta olan budur. Yani bu durumda; elektırik yoksa modem de çalışmaz ve internete girilemez ki bunun tek nedeni var bence, o da bilgisayar üretenlerin işbilmezliği(iş bilmezliği) ya da işlerine gelmeyişi.
 
Bence; elektırik yokken de modem çalıştırıabilir yani internete girilebilir. Bunun için önce zekayı çalıştırmak, sonra da biraz elektırik ya da elektıronik bilgisinin ve bir ölçü aletinin olması yeterli.
 
Yapacağımız şey modemi bir tür sumi(yapay) solunum cihazına(araçına, aletine) ya da yapay kalp(yürek) pompasına ya da yapay böbreğe yani diyalize bağlamak gibi birşey olacak. Madem ki elektırık olmadığı ya da kesildiği için internete giremiyoruz çünkü modem çalışmıyor; biz de modemin gerek duyduğu elektıriği dışarıdan yani başka yoldan veririz ancak bunun için önceden donanım olarak da hazır olmamız gerekir yani bu düzeneği önceden hazırlamış ya da hazırlatmış olmamız gerekir. Bu yöntem ancak laptop, notebook, tablet gibi bilgisayarlar ve akülü masaüstü(masaüstü) ve benzeri bilgisayarlar için geçerlidir yani öncelikle bilgisayarın kendisinin çalışıyor olması gerekli değil zorunludur.
 
Yapacağımız şey şu: Modemin adaptörünün çıkış voltunda bir batarya ayarlayacağız ve bu bataryanın uçlarını modemin Dc volt giriş kablosununun + ve - uçlarına uygun olarak, modemin Dc volt giriş uçunun aynısı bir başka uça bir kablo ile bağlayacağız ki bu Dc volt 5-12 volt arası birşeydir genelde ve elektırikler kesildiğinde modemin adaptör giriş kablosunu çıkarıp yaptığımız bataryalı bu düzeneğin kablosunun uçunu(cakını) takacağız(sokacağız). Modem için önemli şey gereksinim duyduğu Dc voltu yani doğru akım cereyanını bulmasıdır, almasıdır yani nereden aldığı önemli değildir. Elektırikler gelince de yine modeme adaptör bağlanabilir. Söylemek gereksiz ki modeme yapay yoldan elektırik verecek o bataryayı doldurmak(şarj) etmek için bir doldurma araçına zorunluluk vardır ki bu da Dc volt açısından uygun bir ışıldakın bataryasını dolduran Dc volt uçlarının yani + ve - uçun bataryadan çıkarılıp modem bataryasına uygun biçimde bağlanmasıyla ve uygun süre doldurulmasıyla olabilir ya da bu iş için bir ışıldak alınıp ya da sağlanıp o ışıldak sürekli bu iş için kullanılabilir. Bilgisayarın elektıriği ise kendi bataryasından sağlanmakta olduğu için bilgisayar zaten çalışmaktadır.
 
Diyebilirsiniz ki 'Türk' ya da 'Türkiye bilgesileri(bilgeleri) de yabancı bilgelerden farklı oluyormuş yahu'. Deyin deyin. Evet, farklı olmak zorundalar yoksa ötekilerdne farkıları(farkları) kalmaz ve bu nedenle de Türk ya da Türkiye bilgesilerine gerek de olmaz. 
 
Amanın ki adaptör çıkışılarına(çıkışlarına) yani Dc volt çıkışılarına dikkat; bağlantıları yanlış yapmayın. 
 
Bu arada; elektırikler kesilse de telefon kesilmeyecektir çünkü telefon hattı elektıriğini başka yerden alır yani elektırik kesilse de telefon hattı çalışıyor olacaktır.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 7.6.15/05.27