Elektronik cihazların garanti sonunda bozulmaları rastlantı mı?

31.12.2015 03:46:05
A+ A-

Sıkça tanık olduğum birşey var. 
 
Elektıronik(Elektronik) cihazlar garanti(güvence) süresilerinin(sürelerinin) sonunda bozulma geleneği için giriyorlar. 'Garanti süresi bitti, bozuldu' gibi sözlere sıkça tanık oluyorum. Bir tanesi benim de başımda; güvence süresi bitti, bir ay sonra bozuldu. Yani tuhaf olan şey şu ki bendeki cihazın aynısını almış biri ile, bir yıl önce, bir başka ilde karşılaşmışdım(karşılaşmıştım) ve onun cihazı ile benim cihazımın bozulma güvence süresi bitiminden sonraki aynı süre idi.
 
Bu bozulmalar güvence süresi sonu ile, 1-3 ay sonrası arası oluyor genelde.
 
Bu bir rastlantı mı? Olabilir.
 
Ben tuzak(komplo) kuramlarına(teorilerine) açık biriyim çünkü 'komplo' yapılabilir birşeydir, olanaksız birşey değil ve bu yüzden de bilimin konusuna girer.
 
Özellikle çipli lektıronik cihazların özellikle son beş yıldır yani çipli zamanlayıcıların harikalıklarının doruklarında(zirvelerinde) oldukları son beş yıldır, güvence süreleri bittiğinde, kısa sürede bozulmaları tuzak yani 'düzenlenmiş' birşey olabilir bence.
 
Özellikle son beş yıldır, çipli elektıronik cihazların çiplerinden birinin içine, güvence süresi sonunda bozulmalarını sağlayacak bir zamanlayıcı yerleştirilmiş olsa kimin haberi olabilir?
 
Bu bozulmalar güvence süresi sonu ile, 1-3 ay sonrası arası oluyor genelde. Yani birileri '3 ayda bizden olsun' demiş olabilir.
 
Ancak ben böyle bir şey varsa bile ancak 'ucuz, dandik' denilen türlerde olduğunu düşünüyorum çünkü güvence süresi 2 yıl olup da 7 yıldır bozulmayan çipli, elektıronik cihazlar da var.
 
Bu yapılabilir mi? Yapılabilir. Olanağı var mı? Var. Öyleyse yapılabilir. Öyleyse araştırmak, incelemek gerekir. Kapitalizımın(Kapitalizmin) baştaçı henüz 'para' denilen şeytan; ilim denilen melek değil.
 
Bence bu konuya devletler el atmalı. 
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 31.12.15/03.37