Epidemiklerin Dinamikleri

08.02.2015 09:37:08
A+ A-

Salgınların da, daha önce orman yangınları ve nüfus artışları gibi, kendi kendini durdurabilen bir matematiksel modelde işlediklerinden söz etmiştik. Orayı geçip, sapa dinamiklerden söz edelim biraz da.

Milano gibi, coğrafi yalıtık kalabilen ve salgından kurtulabilen örnekler de var, ‘ceteris paribus’ olarak.

Burada sorun, Sıcak Göl civarının Çinliler’den salgını alıp da, Avrupa’ya epeyi gecikmeli olarak nasıl ilettiği.

Kara vebanın birden çok hastalığın kombinasyonu olduğu sanılıyor.

Bu, oto-katalitik reaksiyonlar ve maddeler kapalı ağını akla getiriyor.

Bu durumda, birkaç hastalığın birbiirni kapalı devre akışlı olarak beslemesi ve çığ etkisi kritik eşiğine ulaştırması gerekli.

Burada Sıcak Göl, kuluçka evresi ve mekanı / düğüm noktası olmakta. Yani, habire batıdan ve doğudan birileri geliyor, enfekte oluyor vyea enfekte olmayı getiriyor / sağlıyor. Araya bir de, AIDS olayında olduğu gibi, kendi hasta olmayıp, bağışıklık taşıyıp, farkına varılmadan taşıyıcılık yapanlar da girmiş olsa gerek.

Bizim Beş Balık veya Moğollar’ın Altı Şehir’i gibi yerler de, tahmini kent grupları / ağcıkları olsa gerek ki bu, makro döngüyü bir üst-ara döngüsel düzeyde besleyecek bir ölçüt / ölçek bizcesi.

Bu durumda sonuçta, Çin’den 1 salgın hastalık etkisi, 10-100 olarak batıya aktarılmış olmakta. Milano ise, bu konuda etkisiz eleman (toplama işlemi için 0) etkisi yapmış oluyor.

Aralarda da, 10’u 1 yapan, 2’yi 1 ile 3 arasında salındıran türden ara öğeler de olmuş olmalı.

Yani, genelde bu denli geniş alanlı ve zamanlı bir yayılımda, tüm farklı kategoriler az veya çok olarak yer alır.

Dipnot: Çin-Şanghay sıcak, Çin-Pekin-soğuk, Sıcak Göl çok soğuk ve çok sıcak sırasıyla birarada, Doğu Avrupa ise soğuk olarak sıcaklık faktörü oluşturmuş idi.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.