Esrar hakkında bilmedikleriniz!

31.01.2014 15:02:56
A+ A-

Esrar değince aklıma ilk 1970'lerin 1980'ların Türk Sinemalarında gösterilen, yoldan çıkmış, kendini kaybetmiş gençler gelir. Çoğunlukla zengin ailererin çocukları  olan bu "parazit" gençliğin kötülükten başka hiçbir emeli yoktur. Masum, temiz kızı yoldan çıkarmak için kullanır kötü adam bu "şeytani" bitkiyi, adına Esrar denilen. Sizi bilmem ama ben bu resimlerle büyüdüm.
 
Sene 2014, bilgi çağında olmamıza rağmen çoğu insanın esrar hakkındaki bilgisi malesef henüz hala Türk Sinemalarındaki karelerden ibaret.
 
Büyüzden bugün Blog'umda Esrar üzerine yazmaya karar verdim. çok hasas bir konu ve toplumun kesinlike bilgilendirilmesi gerekiyor. Özellikle son dönemde yakalanan sanatçıları birer "canavarmış" gibi gösteren medyayı dinledikçe, Türkiye'deki insanların Esrar, diğer adıyla Cannabis veya Maruhiana hakkında nekadar az bilgiye sahip olduklarını gördüm.
 
Mesela bunları biliyor muydunuz:
 
Özellikle Esrarın içinde bulunan THC maddesinin aşağıdaki hastalık ve yan etkilere karşı iyi geldiği bugün bilim adamları tarafındanda kanıtlanmış durumda:
 
Kanser veya kronik hastalıklardan dolayı meydana gelen aşırı kilo kaybı (Kachexie)
Kemoterapinin en büyük yan etkilerinden biri olan mide bulantısı ve kusmaya karşı
Özbağışıklık (otoımmunite) hastalıklarına karşı. Örneğin Multipl şklerozung (halk dilinde Emez hastalığı diyede bilinir) veya Chron hastalığı (sindirim kanalının iltihaplanması) , AIDS
Spastik hastalıklar
Kronik hastalıklar
Bayanlarda Menstruel kramplar
Uykusuzluk
Başağrısı
Ayrıca suda bir gerçektirki: Dünya üzerinde yılda 2,5 milyon insan alkolden, 5,4 milyon insan sigaradan dolayı hayatını kaybetmekte. Bugüne kadar Esrar kullandığı için ölen tek bir insan yok kayıtlarda!
 
Esrar 1898'de aspirinin bulunmasına kadar birçok hastalığa karşı doktorlar tarafından kullanılan bir bitkiydi. Hatta sağlığa yararı 4'700 yıl öncesinde yazılmış çin sağlık kitablarında bile yer almakta.
 
Bir sürü hastalığa karşı onca sıfası bulunan ve yüzyıllarca Hekimler tarafından kullanılan bu bitkinin, gelişen ilaç endüstrisiyle birlikte rafladan tamamen kalkması, hatta uyuşturucu madde diye yasaklanması ayrı bir ilgi çekici olay.
 
Eğer  insan sağlığıysa konu, o zaman ilk Alkol ve Sigara yasaklanmalı. Eğer toplumda esrar içenlerin huzursuzluk yaraticagından korkulmasıysa, ben bugüne kadar esrar içip sağa sola saldıran, silah çekip adam vuran birini görmedim. Tam tersine kızılderililer ona, içtikten sonraki huzur ve rahatlık verici etkisinden dolayı "Peace pipe" yani barış piposu adını vermişlerdi.
 
Holanda'nın başkenti Amsterdam'da yıllardır Cannabis (Esrar) içmek serbest. ABD Başkanı Obama geçenlerde yapmış olduğu bir açıklamada, gençken esrar içtiğini itiraf etti. Paraguay ülkesinde'de geçen seneden beri Cannabis kullanmak suç değil artık.
 
Televisyonda uyuşturucu bağımlısı, kötü yola düşmüş "zavallı" Sanatçılar hakkında yapılan propagandayı bir kenara bırakıp, kendi beynimizi çalıştırma zamanı gelmiştir.
 
Barış dolu bir gün geçirmeniz dileğiyle.
 
 
Gönül Barcovich
 
 
 
Aşağıdaki linklerde yukarıdaki bilgileri nerden edindiğime dair açıklama bulunmakta. (Almanca)
 

http://www.shortnews.de/id/876368/who-report-weltweit-sterben-jaehrlich-2-500-000-menschen-durch-alkohol

http://www.drugfree.org/join-together/alcohol/who-report-smoking-and-drinking-cause-millions-of-deaths-worldwide

http://de.wikipedia.org/wiki/Cannabis_als_ArzneimittelYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.