Eti çiğ yemek insanı çirkinleştiriyor mu?

02.05.2015 15:06:21
A+ A-

Laf lafı açar, kuram(teori) da kuramı açar.
 
'Balık eti çirkinleştiriyor domuz eti güzelleştiriyor mu?' adlı yazımda insan türündeki güzelliğin dünyanın doğusundan batısına gidildikçe arttığını ilerisürmüşdüm(ileri sürmüştüm). Ancak bu kuramımda bir eksiklik dikkatimi çekdi(çekti) sonra.
 
Çünkü Uzak Asya'da balık genelde çiğ olarak yeniyor ve genelde Batıda, özelde de Abd'de domuz eti pişirilmiş olarak yeniyor.
 
İnternetten ve ansiklopedilerden gördüğüm kadarıyla çiğ et yiyen ya da eti çiğ yiyen ilkel kavimler ve yamyam denilen insan türü pek de hoş bir görünüme sahip değiller ki ilk insan çizimilerindeki(çizimlerindeki) insanlar da pek hoş değiller, güzellik açısından.
 
Burada bilim adına yeni bir kuşku oluşuyor: Acaba çirkinlik veren şey balık eti değil de etin çiğ yenmesi mi? Yani pişirilmiş et, etin pişmesi mi güzellik veriyor insana? Gerçekten de çiğ et güzel değildir, pişmiş et kokusuyla bile güzeldir. Acaba et pişerken insana güzellik veren maddeler mi oluşuyor ya da yiyeceklerdeki insana çirkinlik veren şeyler pişirme sırasında etkisizleşiyorlar mı ya da yok mu oluyorlar?
 
Bugün bir televizyonda bir Uzak Asya ülkesi belgeseli vardı; bir insan canlı, küçük bir ahtapotu tabağına doğradı ve etler kıpırdarken çiğ çiğ yedi ve bir de 'Çok güzel' dedi.
 
Bence bu konu araştırılmalı çünkü insanlık yararına olacak herşey yararlıdır ve yapılmalıdır. İnsan ırkı güzelleşmek yerine neden çirkinleşsin? Neden herkes güzel olmasın? Neden bazıları güzel olamadıkları için acı çeksin, mutsuz bir hayat(yaşam) sürsün? Beyazların baştaçı(baştacı) edildiği dünyada neden siyahlar da beyaz olmak olanağı varsa bundan yoksun bırakılsınlar? Neden her insan sağlıklı ve güzel doğmasın? Tüm bunlar basit, gülünç gelebilecek araştırmaların, incelemelerin sonuçunda(sonucunda) düzelebilir. Neden olmasın? Aptallık kader(yazgı) değilse çirkinlik neden olsun? Kölelik yazgı değilse sağlıksızlığa ve çirkinliğe kölelik neden kader olsun?
 
İnsanı kötü yapan, nefsidir, nefstir; yediklerimiz ya da  yeme biçimimizlerimiz(biçimlerimiz) de çirkin yapıyor olamaz mı? Akrep siyah, kırmızı ve zehirli şeylerle beslenmek yerine beyaz gülle beslense zehirsiz ve güzel olamaz mı?
 
Böyle şeyleri düşünmek, geçim, asgari ücret, zorunluluk, iş, ekonomi, ülke, devlet adı altında patronlara, özel sektöre kölelik etmekten daha iyidir; nasılsa yiyeceğimiz günde en çok üç kap yemek; yanına beş bardak da çay olursa, oh... Çok mu pahalı yani insan olmak, yaşamak?
 
Beden, geçim, patron kölesi bir işçisi değil bilim işçisi, bilim emekçisi bir ülke ve dünya istiyorum ben; nasılsa gerekliyse robotlar, makinalar, teknoloji çalışır... Hem makina, robot yap hem de hem patronlara hem de onlara köle ol; iş mi yani bu, ekonomi mi yani bu, ülke mi yani bu? Madem makinalara, robotlara kölelik yapacaksan mankinaları, robotları neden yaratıyorsun? Madem patronlara kölelik edeceksin, vatanı neden kurtarıyorsun?
 
Bence genelde Uzakdoğu, özelde suşi meraklısıları(meraklıları) dikkatli olmalı, öneririm yani.
 
Yani sorun balıkta, hüner domuz etinde değil de sorun eti çiğ yemekte, hüner eti pişirmekte mi? çiğ yumurta içen birini tanıyordum sonunda tepeden tırnağa bedeni yara içinde kaldı, hastahanelik oldu, ölümden döndü. Yani insanın çiği gibi etin çiği de yaramaz, olabilir yani hayvan ürünülerini(ürünlerini) pişirip de yemek güzellik veriyor olabilir. Bebekler de büyüdükçe yani anne sütüne bağımlılıklarını azalttıkça daha güzelleşirler, diye biliyorum.
 
Yani eti ve öteki hayvan ürünülerini çiğ yemek ya da az pişirmek çirkinleştieiyor olabilir.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 2.5.15/14.59