Europa’da yaşam olabilir

26.11.2014 15:32:34
A+ A-

NASA, Jüpiter'in uydularından biri olan Europa'da yaşam formlarının olabileceğine inanıyor. Europa'nın yüzeyini incelemek isteyen NASA, bunun için 2025'te gezegene bir uzay aracı göndermek istiyor.

   

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) görev yapan uzmanlara göre, yüzeyi buzla kaplı olan Europa'da uygun koşullar oluşmuş ise gezegende yaşam formları bulunuyor olabilir.

Gezegenimizdeki yaşamın okyanuslarda başladığına dikkat çeken NASA Astrobiyoloğu Kevin Hand, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Suyun bulunduğu yerde genellikle yaşam bulunur" ifadesini kullanarak bu iddianın arkasında durdu.

Europa'nın Güneş'ten uzak olduğunu ama gezegenin enerji kaynağının Güneş değil Jüpiter olduğunu belirten Kevin Hand, Europa'nın buzla kaplı yüzeyinin altında yaşam olma olasılığını Güneş Sistemi'nde bulunan diğer gezegenlere oranla daha mümkün olduğunu ve bu konuda ellerinde bulunan sınırlı verilerin umut verici olduğunu belirtti.

 

NASA, Europa'yı incelemek için gezegene bir uzay aracı göndermek istiyor. Henüz ABD tarafından kabul edilmeyen projenin onaylanması durumunda yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak seferin 2025 yılında gerçekleşeceği belirtiliyor.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.