Evren ve evrenin ne olduğu üzerine bir deneme; 1. soru: Zihin nedir?

11.10.2014 18:29:46
A+ A-

Evren nedir?

Soruya bir cevap verip, bu cevabın doğru olabilirliği üzerinden, farklı bir sürü cevabı değerlendirip olmayana ergi yöntemiyle doğru cevabı bulmaya çalışalım.

Evren, zihnin algıladığı, algılayabileceği tüm biçimlerin toplamıdır

Soruya cevap verirken, her kelimeyi, bir bir açıklayarak, soruyu kesin bir bağlama oturtarak ilerleyelim.

 

"Evren" nedir, "zihin" nedir, "algı" nedir, "algılayabilmek" neyi ifade etmektedir, "tüm", "biçim-ler" nedir ve "toplam" neyi ifade etmektedir.

 

Evren nedir zaten asli sorumuz.

 

Zihin nedir?

 

Varsayımım: Zihin, beyin ve vücuttaki toplam biyokimyasal değişimlerin, sonucudur. Yani biyokimyasal bir süreçtir, başı, sonu, sürekliliği ve bu süreklilik içinde değişen bir biçimi vardır. Yani zihin beyinde hapis değildir, bilakis, insan vücudunun tamamı zihni oluşturur. Bu oluşum aşamasında beynin etkisi büyük olabilir, ancak yüzde yüz değildir. Midenin, barsakların, kalbin, kanın, damarların her biri, ayrı ayrı zihne belli miktarlarda katkıda bulunmakta, belli oranlarda hükmetmektedir. Diğer organların da etkisi vardır tabii.

 

Bu biyokimyasal süreçler, elbette dış dünyadan bağımsız değildir. Bedenin dışındaki bütün yapılar (yapı, zihinden ayrı düşünülebilir mi? Bunu da ileride konuşalım) her ayrı biyokimyasal sürece etki edebilme yetisine sahiptir ve bu etki tıpkı zihne organların tümünün etki etmesi gibi, belli oranlara, ağırlıklara sahiptir. Yani, a sürecinin karaciğere etkisi, beyne etkisinden daha fazla ise, zihne olan etkisi de (zihinle bağlantıyı bu organlar üzerinden kuracağından) bu ikisinin zihne olan etkisi nispetinde olabilecektir.

 

Anlatmak istediğim şeyin anlaşılması için, tamamen farazi örnekler vereceğim, ama okuyucu, düşüncemi bu örnekler üzerinden kurmadığıma ve örneklerin açıklama amacıyla verildiğine dikkat etmelidir.

 

Beynin zihin üzerine olan etkisi, % 50 olsun, midenin zihin üzerindeki etkisine de % 10 diyelim.

 

A süreci, mide üzerinde % 3, beyin üzerinde % 1 etkili dersek, zihin üzerinde, a'ın midedeki etkisi dolayısıyla % 0.03, a'nın beyindeki etkisi dolayısıyla % 0.05, toplamda % 0.08'lik bir etkiden bahsederiz.

 

Fakat süreçlerin -şimdilik- karmaşık ve sınıflanamayan doğası dolayısıyla, bu kadar emin konuşamıyoruz.

 

O halde, zihni, içsel biyokimyasal süreçler ve dışsal süreçlerin birbiriyle ilişkisi bağlamında şöyle tanımlayabiliriz: zihin, ilerleyen, değişen bütünsel bir ilişkiler sürecinin bir kısmıdır. Bu ilişkiler sürecinin büyük patlama'dan (big bang, http://tr.m.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Patlama) itibaren başladığı sanılmaktadır. Zamanın ve üç mekan boyutunun başlangıcı da büyük patlamadır.

 

Modern fiziğin söylediği, ilk elementer parçacıkların, evrenin oluşumundan sonra 10?43  saniye ile 10?36 saniye arasında oluştuğudur.

 

O zamandan şimdiye geçen zaman bağımlı ilerleyişin (zaman bağımlı fonksiyonun) bir kısmıdır zihin. 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.