'Fiş'lenmesek diyorum?

26.02.2014 16:10:47
A+ A-

Neden aldığımız bir t-shirtün, ayakkabının, bilgisayarın, telefonun, kahve makinesinin hatta ve hatta kalemin bile fişini/faturasını saklamak zorundayız?

-Çünkü ürün ile ilgili bir sorun yaşadığımızda illaki onu istiyorlar bizden de ondan!

Siz dosya dosya onları biriktirenlerden misiniz? Yoksa " amaaaan bozulursa, kırılırsa, bilmem ne olursa da olsun kısmet artık" diyenlerden mi?

Vallaha ben duruma ve ürün değerine göre ikisinden de oluyorum. Doğrusu aslı konu şu ki; teknolojinin böyle gelişmiş olduğu bir dönemde database sisteminin tam anlamıyla oturtulmamış oluşu!

Alışverişin ertesi sabahı etiketi dahi kopartılmamış bir ürünü değiştirmek istediğinizde, neredeyse "merhaba" dan önce "ürün faturanız yanınızda değil mi ?" sorusu ile karşılaşıyorsunuz!

-Su döküldü üzerine, yandı, cüzdanım çalındı oda içinde gitti, birisi faturamdan çok hoşlanmış almış gitmiş!!!

Nolucak şimdi?

Yahu benim adımı, soyadımı, ikamet ettiğim adresi falanı filanı sordunuz ya alırken, işte onlar sadece siz istatistiki değerlendirme yapın diye değil de benim yararıma da olsa nasıl olur? Yaz adımı soyadımı yada müşteri takip numarası ver bana ne bileyim adı her neyse öyle bir şey ver yani ne dersin? Sana kolaylık olur bana ise milyon kere kolaylık!

Ha bir de tabiî ki indirim-üye kartlarımız var. Hani "yaa bu mağazanın kartı vardı sende dimi? Bi versene onu indirimden yararlanayım hem sende puan kazanmış olursun hı?" ? SENDE KAZANACAN, BENDE KAZANACAM GARDAŞ" hesabı yani.

İşte dediğim gibi birde o kartlarımız var, usulüne uygun kullanmadığımız. Onları bir yaygınlaştırsak, kişisel kullanımı zorunlu kılsak, hem ürün tercihlerimiz, alışveriş tarihlerimiz kısacası müşteri profilimiz belli olsa da firmalar bizim huyumuza-suyumuza göre, bize uygun reklam ve kampanyalarda bulunsa? Yani illaki bir şey taşımamız ya da biriktirmemiz gerekiyorsa tek bir kart tutsak elimizde sadece?

Ya da benim bu dediklerim yapılıyorsa da (ben bilmiyorsam; ki olabilir insanlık hali) daha yaygınlaşsa ve evlerimiz eski fiş/fatura çöpleriyle dolmasa, kaybedince panik olmasak, sinirlenmesek diyorum ben millet. Haydi esen kalın.

Selda İMRAKYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.