GDO 2014

29.04.2015 13:24:01
A+ A-

Dünya ve ABD, GDO’lu tarımsal ürün oranları, % oran olarak:

                        ABD                Dünya

Soya                93                    77

Kanola            87                    21

Mısır                80                    26

Pamuk             75                    49

Şekerpancarı   95                    9

Patates             0                      0

Pirinç               0                      0

Elma                0                      0

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetically_modified_crops

+

Ön saptamalar:

GDO yemekle insanın genetiği değişmez ve artı hormonlu tavuk piştiğinde hormonu kalmaz. Eksi zekalı ve eksi bilgili Türkler, kendi söyler kendi dinler deliler, hesabı gidiyorlar.

GDO yemekle keşke genetik değişse de, bunlar eksi zekadan veya eksi bilgiden kurutlacak mutasyon yaşayabilse. Bin senedir değişmeyen bir kültürden ve gen havuzundan söz ediyoruz: 2000’li yıllrad İstanbul’da sabanla tarım yapan insanlar vardı, diyeyim de siz anlayın.

Genetiği değiştiren / değiştirmiş / değiştirecek faktör virüslerdir, insan kromozomları bir biçimde virüsleri bloke edip kendi genlerine katagelmiş. Ayrıca, insan bedeninin belki % 5 ağırlığı da bakterilerden oluşur, onların etkis tam bilinmiyor henüz.

TC’nin verimli tarım yapmasının tek yolu, şimdilik GDO’lu tohumlardır ama onlarda da süreklilik yok. Yani, kendi sürekli GDO’lu tohumunu kendin üreteceksin. Çin gibi tabii ki. Bakınız aşağısı.

+

Art saptamalar:

Görüldüğü gibi bu konuda, tarım şirketlerinin de etkisiyle ABD, açık ara önde. AB’den bile önde.

Bazı ürünlerde Dünya, yalnızca daha geç uygulamaya başlanması nedeniyle geride, yakandıa limitte birleşirler.

Çin, tatlı biber ve domateste deneysel ürünler yetiştirmiş, yani bir numara.

Eğer, israf önlenirse, GDO ile verim artarsa, dağıtım homojen kılınırsa, obezlerin tüketimi düşerse, Dünya nüfusu en az 50 yıl daha aç kalmaz.

Bundan sonra toprak bitebilir. Tarihte bu görülmüştür. O zaman küllüm mafiş oluruz ve zaten klasik yöntemlere abartarak geri dönülür nasıl olsa.

201’dan beridir Dünya, tarımsal ürünler açızından kendini telafi edemiyor. Yani, ip bir yerde er veya geç kopacak. 2025 gibi bir globak kıtlık / açlık umuluyor şimdiden.

Dünya tarihinde insan nüfusun, sanılıdğı gibi savaş değil, kıtlık ve salgın düşürmüştür, hem de dibine kadar. Gelecekte bu, tabii ki yeniden ve çok kez yaşanacak. Yani, GDO bile bazı şeylere kaadir değil. Henüz ve şimdilik demiş olalım.

+

Sonuç:

GDO, tüm yan / art / kötü etkileriyle birlikte, insan türüne yok olmamak için 50 yıl daha kazandırdı, artılarıyla ve eksileriyle.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.