Giyilebilir bilgisayarlar ve teknolojik cihazlar

10.10.2014 23:58:25
A+ A-

Teknolojik cihaz ve aksesuarların tarihi aslında asırlar öncesine kadar uzanıyor. Örneğin gözlükler, cep saatleri ya da kol saatleri...

Ama bilgisayarlar işin içine girdiğinde tarihler en fazla 1945 yılına kadar geri gidiyor.

Popüler hale gelen ilk bilgisayar Eniac 30 tonluk bir ağırlığa sahipti ve parçaları 167 m2lik bir alanı kaplıyordu. Eniac sayıları karşılaştırma, toplama, çarpma, çıkarma ve bölme işlemlerini gerçekleştirebilmek için küçük bir kasabayı besleyecek kadar elektrik tüketmek zorunda kalıyordu.

Elbette bu boyutları ve bu enerji açlığıyla bilgisayarların giyilebilir boyutlara ulaşacağını öngörmek o tarihlerde hiç te mümkün görünmüyordu. Buna rağmen lambalardan taransitörlere ve oradan da baskılı devrelere geçiş 30 yıl içinde ilk giyilebilir bilgisayarların sahneye çıkmasına yetti.

1975 yılında Pulsar marka hesap makinalı kol saati piyasaya çıktı. Hesap makinesi tuşlarına basabilmek için özel bir çubukla uğraşmak zorunda kalınsa bile, giyilebilir bilgisayar sistemlerinin önü işte bu cihazla açılmış oldu.

Yaklaşık beş yıl sonra Sony büyük bir elektronik patlamaya öncülük etti: Walkman. 

Hemen peşinden databank sistemleri piyasaya girdi. Artık insanlar ceplerinde not defterleri ve telefon fihristleri yerine databank cihazları taşımaya başladılar.

1999 yılında Blackberry ile akıllı telefonlar sahnede yerlerini aldılar. Hemen peşinden bluetooth kulaklık setleri piyasayı doldurdu..

2001 yılında Apple iPod ile atağa kalktı. 

Dijital kameraların giyilebilir ve monte edilebilir modellerinin ortaya çıkması gecikmedi.

Yeni telefon modelleri, sporcular ve fitness düşkünleri için nabız, ritm ve kalori tüketim takibi yapan bileklikler peşpeşe vitrinlerde yerlerini almaya başladılar.

2013 yılının gözde cihazı ise Google Glass oldu. Her ne kadar beklenen ilgiyi göremese de, Google Glass,  giyilebilir bilgisayar uygulamalarında çok önemli bir kilometre taşının geride bırakılmasını sağladı.

Klasik, sabit telefonların devri kapanmak üzere. Masa üstü bilgisayarlar yerlerini taşınabilir bilgisayarlara, taşınabilir bilgisayarlar da tabletlere bırakıyor. Hala pratik bir klavye sistemi bulunamadığı için akıllı telefonlar tabletlerin tüm işlevlerine sahip çıkmakta biraz zorlanıyorlar. Ama bu da fazla uzun sürmeyecek.

Tıpkı akıllı ev sistemlerinde olduğu gibi, bilgisayar denetimli giysiler de yakında piyasaya sürülebilir. Soğuk havalarda ısınmanızı, sıcak havalarda serinlemenizi sağlayacak ve beden ısınızı yaptığınız faaliyete uygun şekilde dengeleyecek giysiler çok uzak olmayan bir gelecekte sıradan giysilerin yerini alacaklar.

Uzay yolu dizisinde Kaptan Kirk'ün kullandığı cep telefonu, yaklaşık 40-50 yıl sonra gündelik hayatta yerini almıştı. Yeni bilimkurgu filmlerinde ise nano-teknoloji ve genetik mühendisliği ağır basıyor. 

Tasarlanmış insanımsı bedenler acaba ne zaman çevremizde dolaşmaya başlayacaklar.

Yoksa zaten dolaşıyorlar mı?...

Ahmet Aksoy

 

YORUMLAR

Yoksa zaten dolaşıyorlar mı? -

Yoksa zaten dolaşıyorlar mı? Bu cümle yazının özü olmuş. Gerçekten dolaşıyor olabilirler mi? Ya da dolaşmaya başlaması için ne kadar zaman geçecek? Bu insanın dünyamızdaki hakimiyetini nasıl etkileyecek acaba? Doğaya daha saygılı bir akım geliştirilebilecek mi mesela? Yeni sorular açan, düşünmeye zorlayan, aklı çalıştıran, hayal gücünü geliştiren bir yazı. Teşekkürler...

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.