Global makro krizin gelecekbilimi

22.07.2015 13:47:16
A+ A-

Dünya Sistemi modelini kullanınca, Dünya'nın epeyi büyük, belki de makro-makro olabilecek bir krize gittiği bir panorama oluştu.

Önce kuram:

Bu kriz, öncelikle bilim, sanat, düşün krizi değil ama zamanla o da olur.

Bu kriz, Dünya Sistemi modelindeki askeri, siyasi ve iktisadi krizlerin faz konjügasyonu, yani üstüste binmeleri biçiminde tanımlı ki bu da ekstradan bir kriz demek kendiliğinden.

Askeri kriz şu:

ABD-SSCB çiftkutupluluğu Soğuk Savaş'ı yaratmışken, Dünya Savaşı'sız tekkutuplu veya kutupsuz Dünya'nın atom bombaları kullanımına yol açabilecek biçimde yerel savaşlara dönüşmesi (veya başka bir deyişle AB'nin, ABD'nin, Rusya'nın ve Çin'in savaş ve yeni silah antrenmanı bölgeleri oluşturması) ikilemi, ABD'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra hiçbir savaşı kazanamadığının ve 1980 Askeri Stratejisi'nin 1991-2015 arasındaki uygulamalarda iflas etmişliğinin, ne ABD tarafından, ne de diğer ülkeler tarafından görülememesi, 11 Eylül 2001'nin bir ABD yenilgisi olduğuna hala kimsenin aymaması, AB-ABD askeri çıkar çatışması (ki bu da algılanmıyor pek), Çin'in Dünya'yı ve insan türünü yok etmek dahil bir kültürel megalomani taşıdığına AB'nin ve ABD'nin dikkat etmemesi, Japonya'nın ekstra-epsilon bir yok edici bir etken durumuna geçtiğine kimsenin ayamaması panoraması.

Şerh:

Çin hariç tüm bu etkenler, 20. Yüzyıl'da da vardı. Sonucu da biliyoruz: 2 dünya savaşı ve onların sayesinde gelen 2 dünya devrimi.

Siyasi kriz şu:

Seçime katılım oranının düşmesi, faşist ve eskinin devamı yeni-komünist partilerin oy oranlarının % 20'şere çıkması ve bunun Batı-Doğu Avrupa fay hattında oluşması, 1789'dan beridir süren sağ-sol tanımının, 1980 muhafazakar-liberal çizginin uygulamalarıyla yok olması, küçük / yeni / marjinal / farklı parti arayışlarının da toplamda % 20'lere varabilmesi ve bunun da geçici partilere yol açması, Fransa'da somutlaşan ve simgeleşen bir biçimde, cüzdanı sağdayken sola oy vermek ve cüzdanı sola kayınca sağa oy vermek biçimindeki, politik-seçmensel davranış panoraması etkenlerinin toplamı.

İktisadi kriz şu:

1929 Krizi'ne benzer biçimde 2029'da sonuçlanabilecek biçimde, 2007'den beridir sürdürülen ekenomik hataların çığ etkisine dönüşebilecek bir biçimde birikmesi. AB'nin ekonomik hatalarını Yunanistan krizi felçledi.

Toplamda yani:

3 tanesi tarihi felç etmeye yetecekken, 30 tane felç edici etken birikmişliği ve devreye girmişliği. Ki zaten 1995 momentiyle (Bosna olaylarıyla) Yeni Orta Çağ, Alain Minc tarafından tanımlanmıştı. O zamandan beridir 20 yıl daha geçti.

1 Ocak 2001'de, 21. Yüzyıl'ın bir gerileme değilse bile, bir duralama dönemi olacağı belliydi. Global nüfus azalışı krizi / felçleyicisi de, 1 Ocak 2101'den önce devreye girecek, artık o kesin.

Artı:

Su, gıda, enerji makro krizleri hala devreye girmedi.

Tabii ki bu kadar etkenle gelecek olan tümleşik faşizm-engizisyonun çok sonraları epeyi makro bir rönesans yaratacağı da kesin. Yani, gelecekbilim bakış açısıyla durum, gayet iyimser görünüyor. Tarih mayalanacak, melezlenecek, vd. Ancak, 85-99 yıl uzunluk, duralama için epeyi frenli bir süre. Yani, o yüzden o rönesansın başlangıcı, taa 2250'ye kalabilir ki bu da 2. Sanayileşme'nin ancak o zaman tamamlanabilmesi demek.

Elle gelen düğün bayram.

Ne olacaksa insan türü onu kendi yarattı ve felaketi hak etti, doğmamışlar da dahil.

Nokta. Es. Konu devam edecek.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.