Google yaptı yapacağını

11.05.2015 17:28:41
A+ A-

Geçen sizlere blog yazılarımdan bir tanesinde 21 Nisan'da google'nin mobil güncellemesini getireceğini duyurmuştuk. Buna göre artık masa üstü sıralamaları ile mobilden görülen sıralamaların birbirini tutmayacağını, mobil uyumlu sitelerin daha ön planda olacağını söylemiştik. Evet 21 Nisan geldi ve geçti. Erken analiz etmek biraz abes olur diye iyice bir durum analizi yapalım ona göre makalemizi yazalım dedik. Ama analiz etmez olaydık, google her zaman ki gibi dediği ile yaptığı tutmayan bir arama motoru olduğunu gösterdi ve değil mobil uyumlu siteleri üstlere çıkarmarı, spam ne kadar site var ise hepsini ana sayfaya getirdi. Bunun en iyi örneğini görmek için google'ye kırma eleme tesisi yazmanız bile yeter, doğru düzgün bir site bulamazsınız kurumsal anlamda.

Daha önce de bir çok söz veren google kaliteyi sunacaklarını iddaa etmişti, peki bunu yaptı mı? Hayır tabi ki getirdikleri tüm güncellemeler fos çıktı. Bir çok kelime de spam kasan news kayıtlı siteler ilk sayfaya geldi, copy-pasta çalışan siteler kafaya geldi, kaliteli hizmet veren siteler adwordsta olmasa iş yapamaz hale geldi. Ki zaten bu işin temelinde biraz googlenin paraya aç olmasından kaynaklı bir durum var, belirli kurumsal siteleri geriye atarak onları adwordsa yönlendirmeye çalışıyor, asıl gayenin bu olduğu gözle görülür bir hal almıştır.

Bu makaleyi kısa tutmak istiyorum, çünkü istiyorum ki karşılıklı yorum yapılarak herkesin fikrini de sunmasını temenni ederim. Sizce de google çok mantıksız hareket etmiyor mu?

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.