Grand Science Slam nedir? Trabzon ayağında neler oldu?

12.03.2016 13:32:26
A+ A-

Grand Science Slam'in Trabzon ayağındaki finaline dün katılma fırsatım oldu. Adı kadar havalı olmayan ve adıyla biraz çelişen bu etkinlikle alakalı bir şeyler aktarma ihtiyacı duydum. Öncelikle ne olduğundan bahsedecek olursak TED Talks'un zaman sınırlamalı, yarış temelli ve bilim ile alakalı konuları barındıran bir çeşidi demek hatalı olmaz. Konuşmacılar en fazla 10 dakika konuşabiliyorlar ve oylamayı salondakiler gerçekleştiriyor. Etkinliği düzenleyen Alman bir abimiz var. Gayet sıcakkanlı ve anlaşılabilir ingilizcesi var(biraz da şovmenlik hevesi var). Bu yıl Türkiyede 6 ilde gerçekleşen bu yarışmada her ilin 1.'leri İstanbulda yarışarak Türkiye 1.'liği için çabalayacaklar. Daha sonra Almanya'ya büyük finale gidecekler. Evet yarışma bu kadar. Okuyunca çok zevkli geliyor ve bende sırf bu yüzden derse gitmek yerine bu etkinliğe gittim.

Şimdi gelelim bu etkinliğin Trabzon ayağında olanlara. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşen 6 kişinin mücadele ettiği finale Rektör yardımcısının konuşması ile başladık. Daha sonra adını unuttuğum Alman abimiz yarışmadan bahsetti ve 2 tane jüri üyesi ellerinde 1'den 10'a kadar kağıtların bulunduğu dosyaları salonda oylama yapmak isteyenlere verdiler. Sanırım oylama yapanların konuşmacı taraftarları değil halktan ve tarafsız birileri olması gerekiyordu. Çünkü hem Alman abimiz hem de etkinlikteki bir görevli KTÜ dışından olan kimler var diye sordular. Velhasıl kelam bu oy kağıtlarının bir çoğu taraftarlara gitti. Yani oylama tarafsızlıktan tarafların fazlalığına bağlandı. Bir de bu tarafsızlık yetmezmiş gibi bir konuşmacının taraftarı olan gruplar salonun farklı köşelerine dağılarak birden fazla oy kağıdı alma hevesine kalkıştılar ve aldılar.

Ardından Alman abimizin büyük bir şov hevesi ile yarışmacılar sahneye çıktı sunumlarını yaptılar ve aynı şov hevesiyle sahneden uğurlandılar. Konuşmacılara gelecek olursak kimisi kendi bölüm tanıtımını yaptı kimisi yanlış yaptığımız doğrulardan bahsetti kimisi bilimle alakası olmayan bir şeyler anlattı kimisi de tamamen şov amaçlı soyunmaya kadar vardı. Arada belki sadece 1 konuşmacı gerçekten bilimle alakalı bir şeyden bahsetti. Flash TV'deki bal satan abi gibi konuşmasını sunanlar bile vardı. Tabi durum böyle olunca oylama çok daha olaylı geçmeye başladı.

Konuşmacılar sahneye tekrar çıktılar ve sözde projelerini neden yaptıklarını, ne yaptıklarını kısa cümlelerle anlattılar. Ardından oylama başladı, bitti ve bilime uzak, yakın herkesin bir yerlerde olma heves, bilim yaptığını zannedenlerin biz de burdayız diye bağırdığı, bölümünü tanıtmak için sahneye çıkanların var olduğu yarışmadan bir tane birinci çıkarak İstanbul bileti kazandı.

Bu etkinliğin ardından ise benim aklımda adaletsiz bir oylama, komik şovlar ve adaletsizliğe adaletsizlilk yaparak itiraz edenlerin komik isyanları kaldı.

Dipnot : Alman abimizin adı Lutz Peschke imiş.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.