Güneş Sistemi’nde yaşam olabilecek üçüncü nokta: Plüton

09.10.2015 14:05:04
A+ A-

Daha bu yılın eylül ayında bir haber canlı olasılığını koydu ortaya:

"NASA'nın Cassini isimli uzay aracı, Satürn gezegeninin buzla kaplı uydusu Enceladus'un tüm yüzeyinde okyanus olduğuna dair bilgiler elde etti. Okyanusta bilinmeyen deniz canlılarının olma ihtimali değerlendiriliyor."

Dış yüzü tamamen buzullarla kaplı olan uyduda 10.000 kilometre derinliğinde okyanus olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın da bir zamanlar aynı şekilde tümden buzullarla kaplı olduğu düşünüldüğünde Enceladus'un canlı yaşamına uygun olduğu gerçeği yadsınamaz. Bu gizli okyanusun en azından mikroskobik ölçüdeki canlıların yaşamasına uygun olması düşünülüyor.

Derken, daha geçenlerde Mars'ta tuzlu su olduğu NASA tarafından açıklandı. Daha önce bulunan buzul parçası da gezegende yaşam belirtisi olabileceği varsayımını güçlendirdiği söylendi.

Şimdi de gezegen sayalım mı saymayalım diye tartışılan Plüton'da yaşam olasılığı dün açıklanıverdi:

"NASA Plüton'un "canlı" olduğuna ilişkin yeni verileri açıkladı. Dr. Alan Stern'e dayandırılan keşifte 'Bu gezegen canlı. Kendi hava koşulları, atmosferinde sis ve aktif bir jeolojik yapısı var' denildi. NASA açıklamasında da New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracının Pluton'da mavi bir gökyüzü ve buz halinde su bulunduğunu açıkladı."

Demek, çok uzaklarda aramaya gerek yokmuş. Yaşam olasılığı güneş sistemimizde bile büyük olasılık.

Şunun şurasında Mars'ta koloni kurmaya kaç yıl kaldı zaten?

Kesinliğe o zaman kolayca ulaşabiliriz!

Bilimsel olarak bakıldığında Dünya'ya 66 milyon yıl önce çarpan göktaşının insanoğlunun ortaya çıkmasına neden olduğu bir varsayım.

Göktaşı olmasaydı, kim güneş sistemimizdeki yaşam olasılıkları ile ilgilenecekti?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.