Güvenlik Sistemleri

21.12.2014 23:26:50
A+ A-

Kamera sistemleri bildiğimiz kameralar ile güvenliğimizin sağlanması ve gözetilmesi anlamına gelir. Diğer bir adı ile CCTV sistemleridir.CCTV güvenlik amacı güdülerek hazırlanmış özel kameralardan oluşmaktadır. Bu kameralar ile evimizin, işyerimizin, villamızın ve bunlara benzer önemli mekanlarımızın güvenliğini rahatlıkla sağlayabilmekteyiz.
 
Günümüzde kullanılan iki farklı yapıda CCTV   bulunmaktadır. Bunlardan birisi analog CCTV sistemleri bir diğeri ise ip güvenlik sistemleridir. IP kamera sistemleri günümüzde daha hızlı yayılmakta ve daha çok kullanılmaktadır. Nedeni ise bu sistemlerin son teknoloji güvenlik kamerası sistemi olmalarıdır.
Gene günümüzde kullanılan CCTV  sistemleri kablolu kamera sistemleri ve kablosuz güvenlik kamera sistemleri olarak satılmaktadır. Günümüzde kablosuz sistemler hem pahalı hemde işletme açısından sıkıntıları beraberinde getirdiğinden dolayı çok zorda kalınmadığı sürece kablosuz sistemler kullanılmamaktadır.
 
Son yıllarda en çok kullanılan CCTV ir kamera dediğimiz kamera çeşitleridir. Aynı zamanda IR kameralar harici ortama dayanıklı IP66, IP67 muhafazaya haiz olan ürünlerdir. Bu sayede su, toz ve çeşitli dış etkenlerden etkilenmezler ve harici ortamlarda rahatlıkla kullanılabilirler.
CCTV KAMERA SISTEMI UYGULAMA ALANLARI
Son senelerın olmazsa olmaz güvenlik sistemi hiç şüphesiz ki CCTV sistemleridir. Hemen hemen bütün yaşam alanlarında görmüş olduğumüz güvenlik kameralarının kullanım alanları nerelerdir?
Güvenlik alanındaki güvenlik CCTV  uygulamaları şöyledir; Bina, Tesis, Site, İşyeri , Trafik vb. Benzer biçimde çeşitli noktaların giriş ve çıkışlarının aynı zamanda çevrelerinin izlenmesi ve kayıt altına alanması işlemleri. Duyarlı yüksek güvenlik gerektiren alanların izlenmesi örneğin kasa daireleri, data işlem odaları, Data merkezleri gibi birçok  alanların CCTV ile devamlı olarak izlenip kaydedilmesi çok büyük öneme haizdir. Çeşitli müessese ve müesseselarda veznelerin, Satış kasalarının vb. Para sirkülasyonunun olduğu alanların izlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Marketlerde, Satış magazalarının devamlı olarak izlenmesi ile hırsızlık vakalarının önlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Kısaca güvenliğimiz açısından risk teşkil eden bütün noktaları CCTV kamera sistemi ile izlenmesi ve kaydedilerek gerektiğinde izlenerek problemlerın çözülmesi gerekmektedir.
 
Operasyonel alandaki CCTV uygulamaları ise şöyledir; Fabrikaların, Üretim bantlarının ve çeşitli işletmelerin izlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Personel eğitim ve takibi, Raflardaki yığın kontrollerinin takip edilmesi, Satış alanlarının denetim edilmesi güvenlik kameraları ile yapılabilmektedir. İş güvenliği ve sıhhat açısından tehlikeli maddelerin bulunduğu mekanların sürekli olarak izlenmesinde. İşyerlerinde yada sahada muhtemel olabilecek güvenlik kaza vakalarının incelenmesinde güvenlik kamera sistemlerinin önemi çok büyüktür. Eğitim alanlarında öğrencilerin ve eğitimcilerin izlenmesi ve denetim edilmesinde tercih edilebilmektedir.
Yukarıdada bilgilerinı verdiğimiz CCTV sistemi kullanım alanlarının çokluğu ve genişliğini tahmin edebilirsiniz. Belki burada sayamadığımız onlarca alan bulunmaktadır. Bugün güvenlik kameraları her yere girmiş bulunmaktadır. Önemli olan doğru, kaliteli ve maliyeti uygun kamera sistemini seçebilmektir.
 
Her durumda bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizlere en uygun olanı seçerek ücretsiz keşifle beraber işimizin gereğini yerine getirmek ve güvenliğiniz için sizlere samimiyetle yaklaşıp işimizi sona erdirmak hedeflerimiz arasındadır.