Harfli matematik Harizmi'nin değil Hypatia'nın savım

04.04.2015 17:58:12
A+ A-

Bilimsel gerçekleri ya da bilimi cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'nın keşifi(keşfi) ya da Küba konusunda söylediği 'Türkler başarınca burun kıvırıyorlar, yabancılar yağınca başlarına koyuyorlar' türü söyleme indirgemek ancak felsefeden, bilimsellikten, bilimden uzaklığı ölçen bir cehalet örneğidir. Bilimde alınganlık, senlik benlik olmaz; ne ne ise odur; demek ki siyaset ve demokrasi felsefe, bilim değil de alınganlık, senlik benlik, cehalet, nefs üzerine yapılmaktadır ki siyasetçilerde bir alınganlık, senlik benlik türü bir kültür görülebilme olasılığı gerçekleşmektedir. Bilim her ne kadar bazan içinde şarlatanlar yer almış olsa da herşeyden önce gerçekçilik, doğruculuk, akıl, mantık, tarafsızlık, dürüstlük, hiçkisenin hakkını yememek gibi değerler, ilkeler, kurallar, yasalar, nitelikler, özellikler, öz üzerine dayalı olduğundan var olan sözde siyasete, var olam sözde demokrasiye, var olan sözde adalet kültürüne hiç benzemez ki siyasetin ve siyasetçinin karşılaşmakta olduğu zorlukların temeli bu olsa gerek bence.
 
Yani siyasetçilerin, ülke yönetenlerin gül hatırıları(hatırları) için örneğin 5>25 ya da 8x9=525 diyemeyiz. Anlaşılan ki siyasette gerçeklerin, doğruların, dürüstlüğün, akılın mantığın pek yeri ve önemi yok yani tek egemen oylar, oy sandığıları(sandıkları) ancak bilim kendi durumundan büyük onur duyar.
 
Şimdi; belgeler, gerçekler, doğrular, tarih diyor ki milattan sonralı 400, milattan sonralı 800'den daha öncedir; milatan önceli takvim olsaydı tersi olurdu ancak değil. El Harezmi(Harizmi) ki Türk kökenli olduğu biliniyor, İskenderiyeli yani Mısırlı bayan Hypatia'dan sonra doğmuş ki arada ortalama 400 yıl fark var. Harezmi bazı kaynaklarda 'Cebir'in babası' olarak tanımlanıyor; 'Matematik alanındaki çalışmasıları(çalışmaları) cebirin temeli atmıştır' deniyor. Lise yıllarımda Tübitak'ın bir Bilim ve teknik dergisi'nde okuduğuma göre Mısırlı bir bayan matematikçi Hypatia derisi yüzülüp öldürülmüş yani idam edilmiş ve öldürülme yani idam nedeni, gerekçesi de matematiğe harfleri sokması yani sayılar yerine harflerle matematik yapmaya başlamasıymış yani bilinen adı ile cebir. Bu durumda cebir denilen matematik türünün önderi Harizmi değil Hypatia olmaktadır bence. Eğer cebir denilen matematik türü sayılar yerine harflerle ile matematik yapmak ise bir babası yoktur ancak bir anası vardır ve o da Mısırlı Hypatia'dır. Yani üstelik de hunharca, zalimce, vahşice bir bayanın hakkını yemek bilime asla yakışmaz. Ancak tarihte 'sözcük oyunu', Batı dili ile 'Demagoji' denilen nefs vardır ki 'Harizmi cebirin babasıdır' derken sözcük oyunu yapıp gerçekte 'cebir' sözcüğünün babası demek istiyor da olabilir ki cebir sözcüğünü ilk o kullanmışsa ancak cebir sözcüğünün babası olur ki sayılar yerine harflerle matematik yapmaya cebir denilmek zorunda da değil ancak matematikte sayı yerine harf kullanan ilk kişi olduğu denilen Hypatia acaba harflerle matematik yapmaya ne diyordu, bu önemli olan.
 
'Türkçe ile felsefe ve matematik yapılmaz' diyenlerin Amerika ya da Küba konusunda alınganlıklarını, hırçınlıklarını anlamakta olmasa da haklı görmekte bilim henüz bir başarı sağlamış değil.
 
Bilim gerçekleri ve doğruları öğrenmek ister siyasetçilerin pek hoşuna giden yandaşlık şarlatanlığı yapmak değil.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 4.4.15/17.46