Hatasız operasyon uygulamalarında bilim ve teknoloji kullanımı

02.01.2016 21:36:45
A+ A-

Öncelikle ne, nereye, kime operasyon yapılırsa yapılsın; her operasyon kime, neye, nereye yapıldığına göre özeldir. Tanımlamalar da  geçmiş dönemler de kullanılmayan bilim ve teknoloji ise yapılacak  operasyonun zararsız, minumum kayıpla bitirilmesi, sonuçlanması ve başarıya ulaşmasında etkin rolü oynacaktır.

Ne operasyonu yapılacak bunu sorarak ilk adımı atabiliriz. Nereye ikinci adım, kime üçüncü adım başlangıç noktalarını oluşturmaktır. Klasik  operasyon yöntemlerinde emir komuta ve genelde plan yoktur. Bir hedef seçilir ve uygulanır. Oysa en özel ve önemli iş operasyon yapılmasımı, zarar, kazanç, başarımı kriter bu önemlidir.

Bilim operasyon da başarının 2. ci teknoloji ise 1. sırrıdır. Hiç bir zarar görmeden, kayıp yaşamadan bitmesini ve maksimum düzeyde fayda sağlar. Bilimsel içerikler ve değerlendirmeler psikolojik baskı, soğuk savaş, ortaya yem atma gibi konular bilimin temelidir.  

Teknoloji ise  cep telefonları, televizyonlar, sosyal medya ile organize edilerek, ortam hazırlanarak operasyona hazır hale gelir ve  yapılır. Teknoloji başarının olmazsa olmaz koşuludur.

Doğa şartları, insan tipleri, yaşamın doğal akışı, internet kullanım oranı, kahvehane sayısı,  televizyon izlenme oranları, gazete satışları  gibi çok basit olaylardan ve verilerden en acil operasyon yapılması gereken durum da bile kriz masası oluşturulup en fazla 1-2 saat içinde harekete geçilmesi mümkündür.

Genelde insansal operasyonlar sabaha karşı yani insanların mahsun olduğu anda yapılır. Hayvansal avlar ise gece vakitlerinde. Bakıldığında hırsızlıklar da gece yapılıyor. Cezası *2 olsa da vazgeçilmiyor. Operasyon anlamında saatin  önemi yoktur ama dakikalar önem arz eder. Bu nedenle bilim ve teknoloji  hızlı karar verme de etkinlik sağlar.

Operasyon da en iyi örnek  İngiliz hava kuvvetlerinin Mısır  için yaptığı saldırılar da sabaha karşı değil de saat  08 e doğru yaptığı operasyonla 250 civarı uçağı hazırlıksız şekil de yerde vurması teknoloji ve bilimin önemini göstermektedir.  

Beklenen değil de beklenmeyen  anlar operasyon da kısa zaman ve büyük başarının anahtar kilidini oluşturur. Teknoloji özellikle sosyal medya hesapları ile belirli konular ile gündem oluşturup algı yapmak yeni yöntemlerden biridir.

Kısaca masrafsız, kayıpsız, zararsız şekilde bilim ve teknoloji kullanarak imkansız denilen her şekilde operasyon yapılması mümkündür.

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.