Hayvanlar eşeysiz üremeyle çoğalıyor, peki insanlar?

14.01.2016 19:09:09
A+ A-

Önce eşeysiz üremeye bakalım, tek bir organizmadan yalnızca bu organizmanın genlerini alarak yeni bir canlı üremesidir. Erkekle çiftleşmeye gerek duyulmadan üreme yani.

Mikroskopla görülebilen canlılarda görülen bu durum, daha büyük cüsseli olan hayvanlarda da görünmeye başladı.

Hadi ben devreden çıkayım şimdi:

"New Scientist'te yayımlanan habere göre, şimdiye kadar Komodo ejderlerinde ve domestik tavuk türlerinde bir erkeğin döllemesine gerek kalmadan yavruladıkları görülmüştü. Dişiler, iki yöntemle bunu başarabiliyorlar: Yumurtalarını tam veya yarım klonlayarak veya kromozomlarına ek bir set ekleyerek. Bu durum şimdiye kadar erkeklerin bulunması zor durumlarda soyun tükenmesini önleyici bir mekanizma olarak düşünülüyordu, ta ki testere balıklarında ve engerek yılanlarında yapılan iki araştırmada "bakire doğumu" gözlemlenene kadar.

Ancak son araştırmada bambaşka bir bakış açısı kazandırdı. İlk kez, "Partenogenez" (döllenmesiz üreme) yoluyla doğan bir bireyin yine "bakire doğum"u tercih ederek yavruladığı gözlemlendi! Balık Biyolojisi Dergisi'nin Ocak 2016 sayısında yayımlanan araştırmaya göre, araştırma dişi bambu köpekbalıkları üzerinde yapıldı. Genetik test sonucu söz konusu dişi bambu köpekbalığının babası yoktu ve partenogenezle dünyaya gelmişti. Bu dişi bambu köpekbalığı yine partenogenezle yavrulama yoluna gitti.

Araştırmaya liderlik eden Nicoas Straube, bu durumun alternatif bir seksüel üreme olduğunu belirtiyor. Partenogenez üreme ile ilgili Biological Journal of the Linnean Society dergisinde yayımlanan diğer bir çalışma da 20 yılan türü üzerinde yapıldı ve bakire doğumun nadir gözüken bir durum değil sık sık gerçekleşen bir durum olduğunu gösterdi.

Kanada'daki Guelph Üniversitesi'nde görevli Jim Bogart, her iki çalışmanın da önceden düşündüğünden daha fazla olacak şekilde omurgalılarda "bakire doğumu"nun olduğunu gösterdiğini belirtiyor."

Bize sunulan haber bu kadar. Olağanüstü durumlarda canlıların evrilebileceğine dair önemli bir ipucu belki de. Ben kendimce konuşuyorum, böyle olabileceğini düşünüyorum. Yine de yolumuzu bilgiyle aydınlatalım:

"Günümüzdeki hipotezler eşeysiz üremenin hızlı popülasyon artışında ve kararlı ortamlarda kısa süreli avantajları olabileceğini ancak eşeyli üremenin daha hızlı bir genetik çeşitlilik sağlayarak değişen ortamlara adaptasyonda çok bariz bir avantajı olduğunu önermektedir."

Evrim başka türlü nasıl anlaşılabilir zaten?

Olağanüstü bir durumda insan soyunun nasıl tepki göstereceğini kim inceleyecek?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.