Hedef E-ticaret Pazarlarını nasıl seçmelisiniz?

02.03.2015 23:51:04
A+ A-

Hedef E-ticaret Pazarlarını nasıl seçmelisiniz?

Hedef E-ticaret Pazarları nasıl seçmelisiniz?Elektonik ticaret, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ticaretin vazgeçilmezi olarak işletmelerin hayatına girdi. İşletmeler e-ticaret'e başlamadan önce mutlaka doğru hedef pazarları seçerek bu sürece başlamalı. Bu yazımızda hedef pazarın ne olduğu ve e-ticaret hedefiniz için nasıl seçim yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

Hedef pazar ne anlama gelir?

Öncelikle satış ve pazarlama dünyasında sözlük anlamı, E-ticaret işletmesinin hitap etmek istediği ve çekmek istediği müşteri grup ya da gruplarına hedef pazar denir. E-ticaret hedef pazarınız, bir bölge, bir il, bir kıta veya kitle olabilir.

Hedef e-ticaret pazarının belirlenmesi, sürece başlamadan önce ihtiyaçları, pazarın yapısını, rekabet durumunu ve karlılığı analiz etmeye olanak sağlar. Böylece daha doğru bir planlama yapmaya olanak sağlar.

E-ticaret hedef pazar seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

E-ticaret alanında hedef pazarınızı seçerken aşağıdaki temel faktörleri dikkate almanız önemlidir. Her pazarın kendisine özel dinamikleri olabilir fakat temel dikkat edilmesi gereken faktörler şu şekildedir;

  • Firmanızın kaynakları
  • Ürünlerinizin özellikleri
  • Sektörel pazarın yapısı ve durumu
  • Piyasa rekabet durumu

Türkiye'de hedef e-ticaret pazarları neler olabilir?

Dünya'da yaygınlaşan e-ticaret faaliyet alanı ülkemizde hızla gelişmekte ve işletmeler e-ticaret'e adapte olmaktadır. Dikey birçok e-ticaret pazarı bulunmakla birlikte, küçük işletmeler uzman oldukları alanlarda farklılaşarak e-ticaret sitelerini hayata geçirmektedir.

Basitçe özetlemek gerekirse; Bakir olan ve rakabet edebileceğiniz bir alanı seçmek önemlidir. Cep telefonu ve bilgisayar alanında bir e-ticaret sitesi kurarak rekabeti zor bir pazarı tercih etmektense, dikey ve büyümeye açık fırsatları değerlendirmek daha doğrudur.

 

kaynak : http://softbilisim.net/hedef-e-ticaret-pazarlarini-nasil-secmelisiniz/YORUMLAR

Çok yararlı bir kaynak -

E-ticaret arayanlar için eşsiz bir kaynak olmuş. Teşekkürler.

2 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.