Hedefte yerli olan Arge globalde başarı elde edebilir mi?

19.10.2014 01:41:03
A+ A-

Uzun zamandır yeni bir yazı hazırlamayı düşünüyordum. Ama teknik bir yazıdan ziyade bu yazının sosyal ve anlamlı bir mesaj vermesi benim için çok önemliydi. Şimdiye kadar çevremde gözlemlediğim olaylardan ve kendime çıkardığım derslerden bir yazı olmalıydı. Bende böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Gelin size bunu izah etmeye çalışayım. Yazı ile ilgili görüşlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum. Ayrıca han.ahmet@icloud.com adresine her türlü görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

 

Önceden, belki bundan 20 yıl önce arge nedir diye sorsanız kimse bilmezdi bilsede bilen az çıkardı. Teknolojideki değişim ve gelişim hayatımızı şekillendirdi. Artık insanlık başladığından  bu yana ürettiğimiz veriyi 2010 yılından bu yana yaklaşık olarak 4 yılda ürettik. Bilmem bu değişimim kabullenmiş olmakta farkındamısınız? Artık yeni yeni tabirler duyuyoruz. Adını bilmediğimiz. Artık Dünya'da yeni bir düzen var. Global ekonomi güçlü olanın var olduğu zayıf olanın ise çeşitli çalkantılarla başa çıkmaya çalıştığı bir düzen.  Bunun en bariz örneği bugün Ortadoğu'da yaşadığımız çeşitli sorunlarda; en azından benim görüşüm ekonominin çok büyük rol oynadığını düşünmekteyim. Konudan uzaklaşmadan sizleride kızdırmadan konuya döneyim. 

1994 yılında Uşak'ta Dünya'ya geldim yaklaşık  olarakta 14 yıl Karahallı ilçesinde yaşadım. Bilenler bilirler Uşak denince akla meşhur şeyleri olarak tarhana, halı, giyim ve ev tekstili akla gelmektedir.Türkiye'de elektriğin Karahallı ilçesinde 1907 yılında üretilmeye başlandığını kimse bilmez. Dokumacılık geleneği ise Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar dayanmakta olup eski sistem tahta yöre halkının tabiriyle ağaç tezgahlardan oluşmaktadır. Yani 100 yıla yakın bir geçmişi vardır. Tekstil ve dokumacılık açısından.

 

Dokumacılık çok eskiye dayansada tekstil esas 1960 yıllardan sonra önemli ve değerli olmaya başlamıştır. Tam otomatikte olmasa da Bursa'da Üretilen yerli bir ürün olan elektrikle çalışan tezgahlar 1950li yıllardan sonra ilçeye gelmiştir. Düşük kapasite üretim ve tam otomatikte olmasa son zamanlarda serüvenini tamamlamış, miladını doldurmuştur diyebiliriz.

Gelelim konumuzun başlığımız ile ilgili olan kısmına. İsviçre'de 1775 li yıllarda kurulmuş olan Sülzer şirketi Bursa dokuma tezgahlarına alternatif olarak 1975-1990 Yılları arasında üretmiş olduğu İsviçre Sülzerlerini piyasaya sürmüş. Bursa tezgahlarına göre hem otomatik bir sistem hem de 3 kat daha fazla ürün üretme özelliğine sahip. Bu konuya olan merakımdan biraz araştırdım ve Sosyal Sovyetler birliği tarafındanda kurulmuş olan benzer bir köklü şirketin daha olduğunu  fakat bunu  çoğu kimsenin pek bilmediğini öğrendim. Vurgulamak istediğim nokta ise Sülzer Şirketi'nin bugün Dünya'nın dört bir tarafına  başta tekstil, rüzgar santralleri, gemiler, yenilenebilir teknolojiler vb gibi bir çok alanda global bir şirket olarak ürünlerini pazarlaması ve hala var gücüyle, pahalı  yeni nesil dokuma tezgahlarıyla üretime devam etmesi. Bursa dokuma tezgahlarının bir 10 yıl daha ömrünün  olduğunu düşünecek olursak gerisini varın siz düşünün. Şimdi soruyorum sizlere Hedefte yerli olan arge globalde başarı elde edebilir mi? Yada bu başarısını ne kadar sürdürebilir? 

 

Sadece iç pazar odaklı ürünler çıkarmamız ancak bizi belirli bir süre götürür. Ancak bir arpa boyu yol kat edebiliriz. Globalleşen ve Küreselleşen Dünya'da söz sahibi olması için yapılan reformlar ve araştırmalar global hedefle yola çıkmalı.

Dipnot: Yazıda belirtilenler yazarın kişisel görüşleridir.

http://tr.linkedin.com/in/ahmethaniYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.