Hep Kuantum bunlar

06.06.2014 12:27:37
A+ A-

Kardeş Payı'nı çok seviyorum. Çok sevmemin bir nedeni de bölüm başında yayınladıkları kısa animasyonlar. En son Vecihi Hürkuş'u anlatmışlardı, izlerken üzüntüden öfkeden söylendim durdum, zaten bölüm sonu da beter geldi, neye söylendiğimi unuttum.

"Sayılı deneylere ev sahipliği yapan İÜ Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı, sorumlu hocaya ceza verilip kapatıldı. Projeler askıya alındı. Araştırmacılar kapı dışarı edildi."

İşte bunu okuyunca neye öfkelendiğimi, neye dellendiğimi hatırladım. Aradan yıllar yıllar geçiyor, ayarsızlığını sevdiğimin memleketinde bi nane değişmiyor. Bilimle, bilim insanıyla alıp veremediğimiz nedir yahu? Neden ?hem de onca para ve emek verip inşa ettiğimiz- bir laboratuvarı "ceza" olsun diye kapatıyoruz?

Böyle ceza mı olur, böyle acayip iş mi olur? Kime ceza veriyorsunuz ki? Asıl cezayı alan memleket değil mi? Hayır sonra en eğitimlisi ota böceğe "ay ama kuantum hep bunlar şekerim" diye açıklama getiren insanlardan oluşmuş, fena halde acayip bir memlekete dönüşünce.. aman neyse, toparlayamadım, toparlamak da istemiyorum açıkçası.

"Dünyanın ender laboratuvarlarından biri olan Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı" 2012 yılında 6 milyon lira harcanarak kuruluyor ve iki yıl sonra atıl bir halde bırakılıyor, "çalışma ofisi" olarak kullanılacağı söyleniyor. Ne çalışılacak peki? Bu gidişle dünya medeniyet tarihine en acayip işleri yapan ülke olarak kaydımız düşülecek. Buna sıra gelene kadar daha neler var diyebilirsiniz ama bence, başka bir tanım bulamadığımdan ACAYİP dediğim gereksiz işler konusunda elimize su dökeni pek çıkmaz.

Vecihi Hürkuş için söylemişler ya hani "bu ayıp da bize yüz yıl yeter" diye, hah işte o ayıplardan bizde o kadar çok var ki, dünyaya yeter.

O kadim sözle bitireyim ben de, ne desem bilemedim çünkü.

"Bu dünyada yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz."

 

 
 
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.