Herkes alkolikmiş

27.12.2015 07:22:33
A+ A-

Ben 'İçki kötülüklerin anasıdır', 'Kumar kötülüklerin anasıdır' gibi sözlere katılmıyorum. Bence her kötülüğün başı, kötülüğün anası da babası da bunlar değil nefstir çünkü zaten bunlar nefstir. Yani doğru çözüm içkiden, kumardan uzak durmak değil nefsin alayından uzak durmaktır. Bence nefs her kötülüğe açılan tek kapıdır.
 
Cehaletle din olmaz, o yüzden 'Din ilimdir, ilim yoksa din de olmaz' demiş hadis. Yani bu sözler 'Benim sözlerim son sözlerdir' demek değil 'İlim ne diyorsa onu yapın' demektir tıpkı Atatürk'ün de dediği gibi.
 
'İçki her kötülüğün anasıdır' sözünün yanlışlığını gerçekler de yanlışlıyor. Ancak önce buradaki 'içki'nin 'alkol' demek olduğunu anlayalım yani 'İçki her kötülüğün anasıdır' sözü gerçekte 'Alkol her kötülüğün anasıdır' demektir.
 
Ancak; tıbbın 'kollestrol' dediği birşey var ve o şeyin yapısında alkol varmış ve yine biliyorsunuz kollestrolün bir de iyisi var yani bu da 'Alkolün iyisi' demek de oluyor.
 
Felsefe olmazsa hiçbirşey tam ya da doğru olmaz çünkü felsefe mantık da demektir de. 
 
Yani bu durumda demek ki alkol her kötülüğün anası değilmiş yani kötü denilen insanları kötü yapan şeyin bedenlerindeki(vücutlarındaki) kollestroldeki alkolden olduğunu söylemek gerekirdi.
 
Yani bakın alkolün bile iyisi varmış oysa nefsin iyi yoktur yani İslami kavramla dersek 'Şeytan'ın iyisi yoktur. 
 
Bence her kötülüğün başı nefstir ve nefs olmayan insanda geriye ancak cehalet kalır ki cehalet de insanlığın nefsten sonra en büyük ikinci düşmanıdır bence yani insanlık nefse ve cehalete karşı savaşımda olmak zorundadır ancak tuhaf ki görülen şey dinlerde cehalet ve nefs egemenliğidir.
 
Kollestrol nerede var? Örneğin yumurtada, yağda. Yani yumurta yemekle alkol de alınmış olunuyor.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 27.12.15/07.17