Hipnoz kuramım

05.05.2015 16:59:30
A+ A-

Burada yazılanlar benim düşüncelerimdir yani bu işle ilgili bilimi de, hipnozu da bağlamaz ve bu yazı araştırma amaçlı, araştırma yönlendirmeli bir kuramdır.
 
Hipnoz insan bir konuyadalmış(konuya dalmış) yoğun düşünürken bir duyusuna seslenme yöntemidir(tekniğidir) yani akılı insanda iken duyularının başkasında olmasıdır. Bu nedenle hipnozda hiçdeğilse bir duyu organı olmalı ve o duyu organı da açık olmalıdır. Örneğin hipnozda hipnoz edilecek kişinin gözlerine özdeş ve simetrik hareket etmekte olan bir şey tutulur yani gözü oylanır ve kulaklarına da telkinde bulunulur ve bu arada da farklı birşey düşünmesi istenir. Böylece akılı, gözler, kulakları parçalanır yani birbirlerinden ayrılır yani kişide yoğun dalgınlık durumu yaratılır ve durumunu algılamaması, anlamaması sağlanır yani uyanıkken rüya durumuna girmesi sağlanır.
 
Hipnoz da ille de birşeyin düşünlmesi istenmez, gerekmez ancak önerilen ya da önerilmeyen birşeye yoğun odaklanma zorunludur.
 
Hipnoz 'Aa, canbaza bak!' denilip ceptekini alma gibidir yani hipnoz da bilim de, hırsız da aynı yöntemi, aynı amaçı(amacı) kullanır. 
 
Hipnoz uyku sanılsa da gerçekte uyku değildir çünkü uykuda insana herşey yapılabilir kuramsal olarak ancak birşey yaptırılamaz ancak hipnozdaki kişiye herşey yaptırılabilir yani hipnoz uyku değildir rüya merkezinin uyanıkkken kulanılmasıdır, yönlendirilmesidir yani bu durumda rüya görmeyen ya da rüyalara inanmayan kimselerin hipnozlarının zor; hergün rüya görenlerin ve rüyalara inananların hipnozlarının da kolay olması gerekir.
 
Hipnozu yani hipnozcuyu önlemenin bence en etkin yolu hipnozcunun dikkatini dağıtmaktır.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 5.5.15/16.44