Homo Sapiens Posterus, Meta-Dil, Hiper-Tekst

20.04.2015 15:34:18
A+ A-

"Dil (iletişim), insana özgü bir şey. Eğer böyle dersek:

İnsan sonrası bir tür, öte-dili kullanacak olmalı.

Tabii sizin insan (homo sapiens sapiens) sonrasına dair birçok adayınız var: Homo X, cyborg, yapay zeka, trans-post-meta hümanist gibi...

Ben, Homo X üzerinden gidip, bir şeyler sormak istiyorum:

Biz, 'homo sapiens sapiens' olarak, çok ilerideki homo x'lerin sorularını sorabilir miyiz?

Veya o sorular, soru-ötesi bir yapı taşıyacağından, şimdilik bizi çok çok mu aşar?

Baktığımız zaman elimizde 3-5 soru çeşidi (sıfatı, zamiri, eki vs.) var: Neden, nasıl, kim, hangi, nerede...

Daha değişik soru çeşidi olabilir mi? Böyle meta-sorular sorabilmek için önkoşullar neler olabilir?

Baktığımız zaman, bizim soru sorabilmemiz için ön koşullar: kültür, toplum, birey, beyin, dil, iletişim, amaç, vs."

Paragrafları 0-7 arasında no'layıp, 0. olanı giriş sayıyorum ve arada 2 soru olmayan ara-metin var, onları da atlıyorum. Böylelikle yanıtlar, 1.-7. olarak gidecek.

1.

İnsan-sonrası tür, illa ki öte-dil kullanacak diye bir şey yok.

Dillerin tarihini biliyoruz. Zaten diller dinamik ve değişken. Dillerin değişimi, bunu tek başına karşılayabilir.

Öte-dilleri, mantık ve matematik dilleri ile zaten insan da icat etmiş durumda.

Bir de hiper-tekstler var: Onlar, siberuzay döneminde, birbiri içine geçebilen, sonuz linklenebilen ve sürekli birbirlerine gönderme yapan metinler ki en uygun örnek, Wikipedia makaleleridir.

Burada şerh: Nadiren de olsa, Wikipedia'da ayın konu için, birebir aynı karakterlerle yazılmış olmayan, artı muhtemelen yazanlarının diğerinden haberdar olmayabildiği, paralel-tekst durumları da var.

Hiper-tekstler de öte-dilli ama form olarak daha çok. Mantık ve matematik ise, semantem (anlambirim) olarak farklı. Ancak, meta-mantık olsun, meta-matematik olsun, yani mantık üzerine ve matematik üzerine düşünen / konuşan diller, henüz embriyo aşamasında.

2.

İnsan sonrası için, bilimkurguda olsun, gelecekbilimde olsun, şimdiden yüzlerce, belki binlerce aday var. Bunların çoğu, diğerlerini değillemez ve dışlamaz, yalnızca uğraştıkları dar alanlar birbiriyle kesişmez. Örneğin, uzaycılık ve ölümsüzlük bambaşka alanlarda seyreder ve her ikisi de şu an insan türün somut olarak uğraştığı, para yatırdığı, kuramların üretildiği alanlar.

Bencesi hepsi de, evrimsel açıdan açar yol ve hiçbiri ihmal edilmemeli.

3.

İnsan türü, daha insan-sonrası tür olmadan (1945 atom bombaları ve 1957 uzaya çıkıştan çok önce), bu soruları sormuştu.

Örneğin Rus Tsiolkovsky, insanı uzayda yaşarken yaşayacağı sorunları, daha 1905'te, yani günümüzden yüz on yıl önce tartışmıştı ve o sorular hala işe yarıyor.

Ek:

Asıl önemlisi, insan-sonrası tür de, insan türü için soru sorabilir ve çözüm üretebilir. Hümanist post-hümanistler öyle yapıyor. Ben, anti-hümanist bir gelecekbilimciyim.

4.

Hiçbir soru, insan beynini de, insan-sonrası beynini de aşmaz. Tarihten izleyebildiğimiz kadarıyla, insan beyninin üst sınırı henüz ortada yok.

Ancak, beynini kullanan insan oranı, milyonda bir. Yani, beyinlik bir iş yapmış kişi sayısı, şimdiye dek yaşamış 100 milyar kişide, yalnızca 100 bin.

5.

İşte burada, kimin hangi sorularla uğraşmayı seçeceği, öznel bir seçim olarak kalıyor.

Benim, insan türünün kurtuluşuyla ilgilenmemem de, öznel bir seçimdir.

6.

Böyle meta-sorular için:

Bir: Meta-diller kullanmak.

İki: Meta-zihinler, meta-mantıklar kullanmak. Ki bunların tamamına yakını, negasyon (değilleme) yöntemini kullanır. Yani, insan dillerinin kullandığı tüm yöntemleri silince, geriye henüz sorulmamış sorular sormak için epeyi bir boşluk kalıyor ama insan zihni boşluğu sevmez, hazır yanıt doluluğunu sever.

7.

Soru sorabilmek için tek önkoşul, özgür bir beyin ve zihindir. Sonrası köruçuşudur. Benim, haddimi aşıp, aşırı-yorum yapmamdır, hata yapmayı göze almaktır.

Toplam:

Fiilen, insan türünü geleceğe taşıyan, şu anki momentle, 9 altkültür var:

Robotçuluk, uzaycılık, siborgculuk, ölümsüzlük, nanoteknoloji, genetik, bilgisayarlar, yapay zeka, siberuzay.

Bunlar 1945-2015 arasında işledi ve her birinin kenidne özgü gelişme ve duraklama akışları var.

Hepsiyle  ilgilenenlerin toplamı 7 milyon kişi falan, 70 milyon kişi olunca, bunlar tarihi başkalaştırmaya başlar. Bunu 1. Sanayileşme'den biliyoruz. Bu, 2. Sanayileşme.

Bu kader değil. İnsan türü ve sonraki tür, bunun böyle gitmesi için, kültüre çok fazla potansiyel enerji yatırım yaptı.

O potansiyellerin sıfırlanması; gıda, su, enerji ve nüfus artışının durması makro-makro krizleriyle, 2015-210 arasında kezlerce mümkün olacak.

O sırada da, başka yollar tohumlanacak ve artı insan türü bunlara alışacak.

Tüm bunların öte-dillerini, özellikle de 1900-1945 arasında, gelecekbilimden çok bilimkurgu yaptı, gelecekbilim 1940 momentli. 2015 momentiyle, kendileri de birer meta-dil olan ciddi oyunla, çapraz medya ile, gelecekbilim daha öne geçti. Yükümlülük bizde artık. En erken 2050'ye kadar.

Bu arada insan türü, hala kendini bitirebilir ama tümüyle değil. Yeniden patlayacak atom bombası, insan evrimini bir süreliğine kesintiye uğratabilir. Gelecekbilimci olarak da anarşistim, bunu göze alıyorum. Hiçbir gelecekbilim iktidarına bağlanmam. Bana bağlanılmasını da istemem.

Nokta. Es.                                   YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.