Hostingcinin İsyanı..

15.01.2015 22:20:19
A+ A-

Hostingcinin isyanı.. Ne güzel bir cümle. Arkadaşım Gökhan'dan çalıntı. Kendisi gibi cüsseli bir cümle aslında.. Nedir efendim bu hostingcinin çektiği? Ne yani biz insan değil miyiz? sorusunu sorar olduk kendimize. Evet arkadaşlar, Türkiye'de Hosting Sektörü diye bir şey var. Ama henüz bunu kimseye anlatamadık. Çünkü;

- Çünkü bizden hizmet alan insanlar, yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadan biz " hosting firmasıyız " diye çıkıyorlar ortaya.. O kadar komik rakamlara hizmet (!) veriyorlar ki, bizden aldıkları hizmeti bize satacaklar neredeyse. ( Bizim bile ağzımız sulanıyor ) Ben firma sahibiyim.

- Çünkü yeterli denetim yok. Yine çünkü devlet böyle bir sektör tanımıyor. Ancak bu sektör de milyon dolarlar havada uçuşuyor. Ve bunu milyonlarca insan haksız yoldan paylaşmaya çalışıyor.

- Çünkü hizmet verdiğimiz insanların yaşı 11-12'ye kadar düştü. Çocuklar eğlenmek için hosting alıyorlar. Destek ihtiyaçları olduğunda ise hosting firmasını satın almış gibi davranıyorlar. ( Saygısızlar )

- Çünkü kimse bir şey bilmiyor. Halkımız araştırmaktan yoksun. Öğrenmekten yoksun. Bilgi almaktan yoksun. Tepkiler şöyle; ( Gardaşımmm ben 10 telee ( TL ) verdim hossing satın aldım paramla aldım paramlaaa, bu işi çözeceksiniz ) gibi gibi.. Bu konuya yorum yapmayacağım siz anlarsınız beni.

- Çünkü herkes bakkal işi gibi düşünüyor.. Efendim hosting işi ile bakkalcılık ayrı şeyler. Bakkal sizdendir, mahalledendir, her gün görürsün selamlaşırsın vs. Peynir ekmek alırsın, ertesi gün ödersin. Ancak bizim sektör böyle değil. Biz de datacenterlar ile alışveriş halindeyiz. Sunucularımız kendimize ait olsa bile hat ücretiydi elektrik ücretiydi vs hepsini peşin ödüyoruz. Yani biz datacenter'a " John abi, şu sunucuya esxi kuralım da yaz deftere" diyemiyoruz. Dolayısı ile bizden hosting alırken veresiye istenmez. İstenmemeli. İstemeyin.

- Çünkü.. Bu "çünkü"ler uzar gider, çünkü henüz sektör olamadık Türkiye şartlarında. Sorsan büyüklü küçüklü her firma bu saydığım şeylerden dert yanar. 

Tanrı Hostingciyi korusun.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.