Hurmada mucize yok savım, hamileler dikkat ve incir

27.02.2015 08:38:00
A+ A-

Yaz yaz nereye kadar...
 
En az on yıl boyunca, değişik çevirmenli Türkçe Kuranları, enaz beş farklısından karşılaştırıp okudum, inceledim.
 
İşim felsefe de olsa  işimi CSI gibi yani adli tıb gibi de yaparım. Eğreti, üstünkörü, yanlı, önyargılı kararlar vermem, çalakalem yazılar yazmam. Güvenilir olmak; benim için ön, temel ilkelerden, kurallardan, içeriklerden, özlerden, yasalardan biridir. Babam olsa kayırmam. Ben özümü yalnızca bilimden değil dinlerden aldım çünkü. Köken, siyaset, inanç, dil, din, ırk, ülke ayrımı(ayrımı) yapmam; doğru nerede ise, hiç çekinmeden bana gelsin çünkü benim işim siyaset, iktidar, ticaret, öfke, kin, düşmanlık değil bilimdir.
 
Hamilelere hurma yemeyi öneren ve hurmayı sanki kutsal, doğa üstü, üstü bir meyve gibi gösteren yazılar var internetde(internette). Amaçları bilimsel, gerçekçi olmaktan çok dinlerini haklı göstermek, övmek, yaymak belliki. Buna dayanak olarak da Kuran’ın Meryem Suresi’nin 23-24-25-26. ayetlerini gösteriyorlar. Oysa bilimsel açıdan incelendiğinde, Kuran’ın kendisinin bile böyle bir amaç peşinde(arkasında) olmadığı görülüyor. 25. ayetde(ayette) hamile Meryem’e  deniliyor ki ‘Hurma ağacını kendine doğru silkele, üstüne taze hurma dökülsün’.
 
Bakın; dalı demiyor, ağacı diyor. Hamile ve kendisini suçlayan halkından kaçmaktan bitkin, güçsüz, yorgun kalmış bir kadın ağacı nasıl silkelesin? Ağaç silkelemek; ağacın gövdesini sallamak ile olur, dalını değil. Bu, bir. Sonra; Arabistan Hurması, sonbaharda taze meyvelerini yani hurma rengi ve tadı kazanmış ilk hurmalarını veriyor. Bakın ‘Taze hurma’ diyor ayet. Bir meyvenin tazesi ile kurusu arasında oldukça yüksek, yaklaşık ¼ oranında kalori farkı olur yani meyvenin tazesi, kurusundan yaklaşık olarak ¼ oranında daha az kaloriye sahiptir. Yani o yazılarda denildiği gibi taze hurma enerji deposu olmaz; genelde insanlar, özelde ise hamileler için ve o ayet de bu yüzden enerji için olamaz. Öte yandan; taze hurmalar acaba ağaç sallanınca yere düşerler mi? Ben taze incirlerin; değil ağaç, dal sallandığında bile düştüklerini görmedim ki çocukluğum incir bahçelerinde geçdi(geçti). Taze incir ancak koparılır ise dalından kopar. Bunlar elma, armut değil ki ağacı sallayınca düşsünler bence. Bu açıdan; Yani ben Kuran çevirileri de pek doğru yapılmıyor diye de düşünmüyor değilim. Yanılıyor da olabilirim. Diyanet bu konuya bakmalı bence.
 
Bu açıdan; aynı surenin 24. ayetinde anılan su da bence; yediği hurmalardan dolayı Meryem’i hararet basmasından ve bu neden ile susamasından değil; yalnızca susamış olmasındandır.
 
26. ayetde sözü edilen ‘gözün aydın olsun’ sözü de hurmanın, hamile kadınlara yararını değil de Meryem’deki, halkından dolayı korkuların, kutsal, güzel, olmulu bir sonuç ile sona ereceğini anlatmaktadır.
 
Her ne kadar Bible’da Jesus kendisine meyvesini, yemişini vermeyen, yolu üstündeki bir  incir ağacını lanetlemiş olsa da incirin oldukça yararlı bir meyve, yemiş türü olduğu bilimsel veriler ile açık.
 
Bu yazı aynı zamanda; dinsel kaygılar, dinsel pıropogandalar(propogandalar) amacı ile, için, fanatikçe, tek yanlı, bilimsellik dışı yöntemler ile, ille de haklı çıkmak, ille de haklı olmak için hazırlanmış, yazılmış sözde, sözümona(sözüm ona) bilimsel yazıların, yayınların insan sağlığı için ne kadar da çok zararlı, tehlikeli olabileceğinin de bir kanıtıdır.
 
En sevmediğim şeylerden birisi de düşüncede tek yanlılık ve dinsel inançları bilimin üstünde görmek ve göstermektir. Bilimsel amaçlı dediğin bir yazıyı ya bilimsel yaz ya da hiç yazma. Bilimdışı inançlarını bilim kılıfına sokma. Bu yazıyı hazırlamama; geçenlerde gördüğüm ve hamile kadınlara hurma yemelerini bir de ayetler ile öneren, öven dinsel yazılar oldu. Konuyu bilimsel, yansız, samimice araştırmak gereği olduğunu düşündüm ve konuda karşılıklı kıyaslamalar yapılmasını sağlayan ve çok sayıda kaynakdan yola çıkıp  bu yazıyı hazırladım.
 
Bazı Müslüman kişiler ve odaklar ya ayetleri doğru  anlamadıkları için ya da ayetleri bilerek, bilimdışı amaçlarına ulaşabilmek için ya da önyargı ile yanlış ya da eksik yorumlayıp Arablara, Arabistan’a ait herşeyi bilimsellikdışı pahasına da olsa övmeye, abartmaya, baştacı etmeye ve baştacı ettirmeye çalışıyorlar. Bunu Zemzem’de de yapıyorlar, hurmada da, Arablara ve Arabistan’a ait başka şeylerde de. Zemzem Suyu’ndaki bilimsel görünümlü yanıltmacayı o konudaki bir yazımda daha önce yazdım.
 
Kaynatılmamış kuru incirin ve hurmanın yararlarını; yansızca, karşılaştırmalı, samimice ve kaynaklarda inanç ayrımı yapmadan yazmaya çalıştım. Kaynatılmamış kuru incir mi, hurma mı daha üstün ya da ikisi de eşit mi; okurlar karar versin ve bu yazdıklarımı internetde herkes kolayca elde edebilir ve karşılaştırabilir..
 
100 gr. doğal şekilde kurutulmuş Arabistan hurmasının ve 100 gr. kaynatılmamış kuru incirin içerdiği besin değerleri. Parantez içindeki değerler kuru incire ait: 250-300 kalori(250-1.000 kalori); 5 gr. protein(3-4 gr.); 60-80 gr. karbonhidrat(55-60 gr); 0 kolesterol(0 kollestrol); 05 gr. yağ(0.3-1.5 gr. yağ); 2-4 gr. lif(7-10 gr.); 60 mgr. fosfor(60-170 mgr.); 60 mgr. kalsiyum(140-160 mgr.); 3 mgr. demir(2-4 mgr.);1 mgr. sodyum(2 mgr.); 650 mgr. potasyum(600-700 mgr.); 60 mgr. magnezyum(70-90 mgr.); 50-150 IU A vitamini(80 IU A vitamini); 0.05-0.1 mgr. B1 vitamini/Tiamin(0.07-0.10 mgr.); 0.06-0.1 mgr. B2 vitamini/Riboflavin(0.07-0.1 mgr.); 1.5-2.2 mgr. B3 vitamini(0.4-0.5 mgr.); 0.15-0.2 mgr. B6 vitamini(0.100 mgr.); 0.8 mgr. pantotenik asit/B5vitamini(0.05 mgr.); 0 mgr. C vitamini(1-2 mgr.); 15 mgr. folik asit/B9 vitamini(7 mcgr); 2.7 mikrogıram K vitamini;
 
100 gr. kuru incirde, demirin emilimini kolaylaştıran 0.24 mgr. bakır bulunuyor. Pırotein(protein) deposudur.
 
Kuru incire Ege’de yalnızca incir; incirin tazesine de lap denir. Bardacık dedikleri ise lap ağaçlarında tek tük oluşan ilk laplardır ki özellikle çocuklar yılın ilk lapları olan bu bardacıkları bulmak için birbirleri ile, heyecan ile yarışırlar. Yalnız burada, a kalın olarak değil de üstünde inceltme işareti varmış gibi ve uzatmasız söylenir.
 
Kuru incirde; kansere karşı etkin olan polifenol maddesi en çok kuru incirde bulunuyor ve yine kansere karşı etkili bir madde olan benzaldehit içeriyor; gut hastalığına karşı fisin enzimi bulunuyor.
 
Kuru incir; potasyum, bakır, kalsiyum, kükürt açısından öteki meyvelere göre ilk sırada. Sütden(sütten) daha kolay sindirilen kuru incir, sütden(sütten) daha çok kalsiyum içermekte. Kollestrole ve kan şekerine karşı da etkili. Bağırsak iltihabına karşı da yararı var. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Güç verir. Bedensel direnci çoğaltır. Kemik ve diş sağlığına büyük yararı var. Basura(Hemeroide) karşı da etkiye sahiptir. Genel sakinleştirici bir etkisi de var. Kabızlığa karşı etkiye sahip. Cinsel güç desteği sağlar. Cildin güzelliğine katkı sağlar. Yaş dalları kırıldığında ya da taze yaprakları koparıldığında akan, süt rengi ve kıvamlı sıvı da deri sorunlarına karşı yarar sağlar. Kan yapıcı özelliği vardır. Antioksidan. Karaciğeri besleyici. Hücre yenileyici özelliği var. Yüksek lifli olduğu için kollestrolün bağırsaklardan kana girmeden atılmasına yol açar. Örümcek, akrep sokmalarında da incir sütü yarar sağlar; kuduzlu ısırıklarda kuru incirin kendisi ya da taze yaprakları yaraya basılıp kuduz için de kullanılır.
 
Hurma; bedensel güç verir; hamile ve doğum yapmış kadınlara güç verir; kabızlığa karşı etkisi var; kansere karşı koruyucu özelliği var; kemik sağlığına yararı var; bedensel ve beyinsel yorgunluğa karşı etkili; kansızlığa karşı yararlı; cinsel güç verme özellikli; kan şekerini düzenleyici; antioksidan; karaciğeri besleyici.
 
‘Düşük tehlikesi olanlar hurma yememeli’/(Prof. Dr. Coşkun Usta/Akdeniz Üniversitesi-Tıb fakültesi-27-nisan-2013 tarihli yazısı/Gıda Güvenliği Hareketi internet sitesi). Oysa sözünü etdiğim(ettiğim) ve bir dincinin yazdığı belli olan o yazıda bu konudan söz edilmiyordu ki bu durum; dini, inancı bilimden üstün tutmanın, düşüncede tek yanlılığın, bilimsel olmamanın zararlarından birini de ortaya koymaktadır. Yani her hamile kadının hurma yemesi doğru değil. Nedense bu durumdan; hurmayı övmekden(övmekten) başka bir yaklaşım, tek yanlılıkdan(yanlılıktan) başka bir yaklaşım sunmak istemeyen dinsel internet sitelerinde hiç söz edilmiyor. Bu da dinin; bilimsel amaçlı olmayan fanatiklerce tehlikeli amaçlara ve sonuçlara yol açtırılabileceğinin bir başka kanıtıdır.
 
Hurma; soğan gibi  kendi kendini döller, erseliktir, çift cinsiyetlidir, iki evciklidir. Arabistan hurması hasadı sonbaharda yapılır. İncir ağacı ise erselik değildir; erkek incir ağacı ayrıdır, dişi incir ağacı ayrıdır yani incir ağaçları tek cinsiyetlidir, kendi kendini döllemez  ki bu yüzden de insana en yakın, en uygun yapıya sahiptir.
 
Herşeyi yazdığı öne sürülen Kuran’da; bir palmiye türü olan hurmanın yapraklarını yiyen develerin dışkılarından, o zaman ki teknoloji ile bile kolayca kağıt yapılabileceği acaba neden yazmıyor çünkü palmiye, muz yaprakları ile beslenen  fillerin dışkılarından kolay bir yöntem ile kolayca kağıt yapılmaktadır.
 
Öte yandan; hurma ağaçları gübre ister. Acaba günümüzde hurma ağaçları bilimsel mi, doğru mu gübreleniyor? Çocukluğum incir bahçelerinde geçmiş olmasına karşın ben incir ağaçlarının gübrelenediğini hiç görmedim. Ayrıca incir ağacının toprak beğenme sorunu diye bir sorunu pek yoktur. Ilıman iklimli yer olsun yeter. Ayrıca hurma ağaçlarının sulanması gerekirken, Meryem Suresi’nde de belirtildiği gibi hurma ağacı suyu çok severken incir ağacının sulanması pek gerekmez, yağmur suları yeter ona ve incir ağacı suyu da pek sevmez ve özellikle de meyve yani yemiş zamanı da suyu hiç sevmez.
 
Ayrıca köylüler, kendi yiyecekleri kuru incirleri kurtlanmasınlar diye kazanlarda kaynatırlar. Köylüden kaynatılmamış kuru incirleri alan tüccarlar da kuru incirleri, kurtlanmasınlar diye ilaçlarlar. Duyumlarıma göre; bilinçsiz, sorumsuz, bencil, yoz bazı tüccarlar, kuru incirleri kurtlanmasınlar diye sağlığa zararlı yöntemler kullanıyorlar. Hurmanın tüccarlarca saklanmasında nasıl bir yöntem, yol izleniyor? Kendi ülkemizde bile gıdalarda sağlık sorunları yaşanır iken öteki ülkelerden gelen gıdalarda acaba sorunlar yok mu? Kaçak çay denilen çayda ortaya çıkan sağlık sorunlarını medyadan gördük.
 
Hurmadan un ve şarap da yapılabiliyor. İncirden de şarap yapılabiliyor.
 
Bence hurmada da doğaüstü bir mucize, özellik, içerik yok. İncirin de hurmadan aşağı kalır bir yanı yok.
 
Gelelim yine Meryem Suresi’ne. Bu surede taze hurmadan söz edilmesi; halkından ve vatanından, zulüm görmemek için kaçtığı ve bu yüzden de uzun zamandır aç olduğu anlaşılan  Meryem’in yalnızca aç karınını(karnını) doyurmak amaçlı yani ona kalori sağlamak, güç sağlamak, hamileliğini ve doğumunu kolaylaştırmak amaçlı değil. Sözü edilen su da uzun bir süredir susuz kalmış olan Meryem’in doğal susuzluğunu gidermek için. Yani burada bir mucize ya da mucize amaçlı bir durum yok bence. Öte yandan; bir Arabın bunları yani hurma ile karınını doyurmayı ve hurma ağacının altında su olduğunu bilmemesi bence olanaksız yani bence Meryem Arab ya da Arabistan’lı değil ve oraya Arabistan dışından kaçıp gelmiş ve Arab olmayan biri. Mevsimin sonbahar olması da Meryem’in susuzluğunun sıcakdan(sıcaktan), hurmanın da taze olması da Meryem’in susuzluğunun hurmanın kalorisinden değil de uzun sürmüş olan bir yürümenin sonucu olarak susamış olmasından olduğunu gösteriyor bence.
 
Bilimde mucize olmaz çünkü doğada, evrende mucize yoktur.
 
Bence hurmanın kuru incirden hiçbir farkı, üstünlüğü yok ancak görünen o ki kuru incirin hurmadan birkaç üstünlüğü bile var. Öte yandan; incirin her çekirdeğinde bir genin saklı olduğu da söyleniyor ki araştırılmalı derim bu konu da.
 
Hamileler siz de eğer düşük tehlikeniz, sorununuz var ise hurmadan uzak dursanız daha doğru olur bence.
 
İnancımızı anlatacağız, kanıtlayacağız ya da inancımıza insanlar kazandıracağız diye insanları yanıltmayalım ya da yanıltır duruma düşmeyelim, bilimsel davranalım, bilimsel olalım, bilimsel yaşayalım. Öze yabancılaşmak, yabancılaştırmak iyi,doğru, yararlı birşey değildir.
 
Evet, karar sizin.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk-Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman:28 nisan 2013/04.32