İcat edilecek her şey icat edilmedi henüz!

05.07.2015 22:52:13
A+ A-

Telefon için "Çok güzel bir buluşa benziyor ama Tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?" dendiğini biliyor muydunuz?

 

1876 yılında ilk telefonu gördükten sonra ABD Başkanı Rutherford B. Hayes tarafından söylenmiş bu sözler. Şu an dünya üzerinde sadece akıllı telefon kullanıcı sayısı bile 1.5 milyarı aşmışken bu öngörü ne kadar gülünç geliyor değil mi?

 

Peki televizyonlar için, "Televizyon, teorik ve teknik olarak mümkün olsa da ticari ve mali açıdan imkansızdır."

 

"Hepiniz saçmalıyorsunuz. Tanrı aşkına, bir aktörün ya da aktrisin konuşmalarını duymayı kim ister ki?"

 

ve

 

"Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler." dendiğini,

 

2035 yılında dünyadaki binek araç sayısının 1 milyar 875 milyona çıkacağı tahmin edilirken, 115 yıl öncesinde Literary Digest dergisinin "Otomobilin elbette bisiklet kadar yaygın kullanımı olmayacak." tespitinde bulunduğunu,

 

Yine otomobiller için "Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.", bilgisayarlar için "İnsanların evlerinde bilgisayar bulunması da ne demek. Bence hiç kimsenin evine bilgisayar sokmak için herhangi bir geçerli nedeni olamaz.", uçaklar için "Uçaklar son derece ilginç oyuncaklar. Ama askeri açıdan beş para etmezler." dendiğini,

 

Ve 1899 yılında dönemin Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell tarafından "Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi." dendiğini biliyor muydunuz?

 

İster inanın ister inanmayın ama bu sözlere inanılan dönemler olmuş, hem de dönemin ileri gelenleri tarafından.

 

Bahsedilen icatların şu anki kullanımlarını göz önünde bulundurduğumuzda gaf niteliğindeki bu tespitleri evet komik buluyoruz.Ki gerçekten bu sözler doğru da olabilirdi, icatlar tutamayabilirdi.En nihayetinde zamanında büyük başarılar yakalamış ama sonradan yerleri doldurulmuş başka icatlar yok mu? Ya da tamamen başarısızlıkla sonuçlanmış icatlar? Elbette var. Ama hayatımızdan çıkardığımızda büyük bir boşluk yaratacak ve yerine hiçbir şeyi koyamayacağımız birçok icat da var.

 

İhtiyaçlarımız artı, icatlar arttı ve ihtiyaçlarımız artacak, icatlar artacak. İnsanlık devam etikçe değişim devam edecek. İhtiyaçlarımız tükenmedi henüz. Yaratıcılığımızın da sonunda değiliz.

 

 Yapabileceğimiz nice güzel buluşlar olduğunu kulağımıza fısıldıyor zaman.

 

"İcat edilebilecek her şey icat edilmedi henüz!"

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.