İki kitaplıktan üç kitaplık nasıl yapılır?

26.06.2015 10:38:50
A+ A-

Bu da bir icattır(buluştur), bu da bir teknolojidir(yöntemdir).
 
İki kitaplıktan üç kitaplık yapılabilir mi? Yapılabilir ancak bunun bir koşulu var.
 
Doğa ya da madde 1'i 2, 2'yi 3 yapmak için gidip biryerlerden gerek duyduğu 1'i almaz yani örneğin kedinin dört ayağı varsa gidip biryerlerden 2 ayak daha alıp kediye takmış değildir.
 
2 kitaplıktan 3 kitaplık yapmanın tek koşulu var: iki kitaplığın da ikişer raf (kapağılı) kapaklı olması ki iki ya da bir raf kapaklı olabilir, sorun değil. Yani üç kitaplık kitapınız(kitabınız) ya da malzemeniz varsa üçüncü kitaplığı yalnızca iki kitaplıkla sağlayabilirsiniz.
 
Yapılacak şey iki kitaplığı arasılarında(aralarında) bir kitaplık sığabilecek biçimde ayrık koymaktır. bunu yapınca; iki kitaplığın rafıları(rafları) hizasına gelecek şekilde her iki kitaplığın birbirlerine bakan dış yüzülerine(yüzlerine) ikişer bir yanda, ikişer bir yandan olmak üzere dörder raf desteği çakılır konulacak raf sayısı kadar. Kapaklı kitaplıklarda ikşer kapak vardır. Kitaplıkların kapağıları çıkarılır ve iki kitaplığın arasına, çaktığımız ayakların üstlerine konulur. Böylece iki kitaplık arasında 5 bölmeli üçüncü bir kitaplık oluşmuş olur.
 
Çakmak diyorum ancak çakmak yerine matkapla oyuk açıp ayakları oyuğa sokulan tür ayaklar kullanmak ve oyuklara yerleştirmek en doğrusudur, en sağlamıdır.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 26.6.15/10.27