‘İnsanları aptallaştırıyor’

10.11.2014 21:55:35
A+ A-

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim insanları ilginç bir buluşa imza attı. İnsan vücudunda onları daha aptal yapan bir virüs saptandı.

ABD’li araştırmacılar daha önce sağlıklı görünen insanlarda farkedilmeyen bir keşif yaptı. Uzmanlar, bir virüsün insanları daha aptal yaptığını farketti.

Yosun virüsü olarak bilinen ve genelde yosunlu sularda görülen virüs, sağlıklı olarak bilinen insanlarda da tespit edildi. Johns Hopkins ve  Nebraska Ünivertistesinden araştırmacılar boğaz mikropları üzerinde çalışırken şans eseri bu virüsü buldu.

ABD’de yapılan  bir araştırmada atcv-1 adı verilen virüs, incelenen 92 hastanın 40'ında tespit edildi. Virüsün beyindeki genleri değiştirdiği ve virüsü taşıyanların taşımayanlara oranla yapılan testlerde kötü sonuçlar verdiği ortaya çıktı.

Virüsü taşıyanlarda hafıza, duygu ve mutluluk hissini etkileyen yaşamsal önemdeki dopamin hormonunun etkilendiği belirlendi.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç da bu virüsün sadece deniz veya havuzlardan bulaşmadığı. Uzmanlar, insanoğlunun nasıl bulaştığı berirlenemeyen bu virüsü uzun bir süredir taşıyor olabileceğini belirtiyor.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.