İnsansız hava aracında yeni dönem: İHA ile pizza teslimatı

01.07.2014 14:25:03
A+ A-

 

Son yılların teknolojik gözdesi şüphesiz İnsansız hava araçları. Ve yine İnsansız hava araçları, (İHA) günümüzde, modern dünyanın yeni ve popüler bir bilim alanı olarak kabul ediliyor. Tüm ülkeler var gücüyle insansız hava araçlarına yatırım yapıyor. Gün geçmeden türlü yeni özelliklerle dolu, yeni bir insansız hava aracı modeli karşımıza çıkıyor. O kadar gelişti ki, artık mikro boyutta olanları da üretilmeye başlandı.

Ne var ki bu teknolojik oyuncakların kullanım alanı şimdilik sınırlı tutuluyor. İlkin askeri alanda kullanılmaya başlandı. Keşif ve gözetleme işlerinden istenen başarı sağlanınca, ordular bununla yetinmediler ve İHA'ları silahlarla donatıp birer ölüm makinesine çevirdiler. Hatta geçtiğimiz günlerde biber gazı sıkan modelinin de üretildiğini öğrendik. Bunun yanında meteoroloji alanında kullanılan İHA'lar da var.

Dünya genelinde insansız hava araçları askeri amaçlarla kullanıla dursun, Rusya'da bir restoran, insansız hava aracı kullanımı konusunda yeni bir çığır açmak üzere. Sipariş verdiğiniz pizzanız, insansız hava aracı ile adresinize teslim edilseydi, ne hissederdiniz? İlginç olurdu değil mi, bir o kadar da eğlenceli. İşte o restoran bunu yapmak için uğraşıyor.

Rusya'nın Sıktıvkar kentinde Dodo Pizza adlı restoran, gıda teslimi için insansız hava araçlarını (İHA) kullanmaya başlamış. Pizza kutusunu taşıyan İHA'nın ilk uçuşu, 21 Haziran Cumartesi günü gerçekleşmiş. Flash Nord ajansının haberine göre, İHA pizzayı şehrin merkez meydanına ulaştırarak görevini yarım saatte yerine getirdi.

Restoran yönetimi, bu tür teslimatı düzenli hale getirmeyi planladığını bildirmiş. Pizzayı havadan alabilmek için müşterinin telefonla sipariş vermesi gerekiyor. Pizza belirtilen adrese getirilince restoran görevlisi müşteriyi arayarak sokağa çıkıp siparişi alabileceğine dair bilgi veriyor. İHA, bir halat sayesinde pizza kutusunu fişle birlikte indiriyor. Araç bir video kamerayla donatıldığı için İHA'yı yöneten operatör, müşterinin sokağa çıktığını görünce siparişi indiriyor.

Araç, Rus teknoloji şirketi Copter Express tarafından geliştirilmiş ve İHA'nın hızı saatte 40 kilometreye ulaşabiliyor.

Ama herşeyden önemlisi, şu an dünyada orduların hizmetinde kullanılan İnsansız hava araçlarını, günlük hayatta, insanların hizmetinde görebilmek gerçekten de güzel bir gelişme.  

İşte ilk pizza teslimatının videoları

 

 

http://rt.com/news/167936-russia-drones-pizza-delivery/

http://reason.com/blog/2014/06/23/now-even-russia-has-drone-delivered-pizz

http://www.nbcnews.com/watch/nbc-news/pie-in-the-sky-russian-pizza-chain-delivers-by-drone-287734851748

 YORUMLAR

Bir değişiklik yapayım dedim :) -

Selamlar Bülent Bey, evet biraz farklı oldu. Hep siyaset yazarak, ister istemez kendimizi politize ettik. Bir değişiklik olsun dedim. Aslında teknoloji ve bilim dünyasını, ayrıca yaşam haberlerini sürekli takip ederim, fakat elimiz mi alıştı nedir farklı konuları yazmaya zaman bulamıyoruz. Bundan sonra fırsat buldukça değişik konularda yazmaya devam edeceğim :) Teşekkür ederim.

3 0
Hocam, iyisiniz değil mi..))) B.Eriş -

Haluk Temel ile yazının başlığına adapte olamadım bir an..)) Erdoğan yüzünden mi oldu diye düşünürken şaşırdım kaldım..)) Affınıza sığınarak, ufak bir şaka, elinize sağlık...

2 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.