İnternet bağımlılığı ve kişiler üzerindeki etkisi

08.09.2014 18:02:44
A+ A-

Önce internetin tanımıyla bir giriş yapalım; “internet, dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmış olan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan internasyonel bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır.(kaynak: nedir.com).”

 

Tüm dünya üzerinde ciddi anlamda bir bilgisayar kullanımı ve buna bağlı kaçılmaz bir internet kullanımı söz konusu. Geldiğimiz çağda İnternet artık bir zorunluluk haline geldi internet artık katagorize edilerek dallara ayrıldı ve birçok türde kullanıcıya hizmet etmeye başladı.

 

Kurumsal kullanıcılar ve Bireysel kullanıcılar olarak sıralayabiliriz. Burda kurumsal kullanıcılar: Yani şirketler, kendi bünyelerinde iş için kullandıkları hızlı bağlantılı internet hizmetinde bu internet türünü kullanmaktadırlar.

Bireysel Kullanıcılar: Yani biz ev kullanıcılar bu tanıma giriyoruz, standart hızda veya yüksek ücrette tercihe göre aldığımız hızlı bağlantı hizmeti.

 

İnternet servis sağlıyıcılar geliştirdikleri altyapılar sayesinde muazzam bir hızda (ışık hızında) internet hizmeti sunmayı başardı ve bu da A’dan  Z’ye herkesi mutlu etti internetin geride bıraktığımız yıllarında birçok eski kullanıcılarında şikayeti olan kaplumbağa hızı artık tarih oldu. Bu noktada emeği geçen herkese de teşekkürlerimizi tekrar sunuyoruz.

 

Peki herşey bu kadar güzel mi?

Her geçen gün biraz daha dijitalleşiyoruz, İnternet’e olan hayranlığımız bir derece daha artıyor, çünkü onun bize sunduğu hizmet başka bir alternatif’in bulunmasını zorlaştırıyor bir çok konuda internetten faydalanıyoruz birçok içeriğe hem ücretsiz hemde sınırsız olarak ulaşabiliyoruz sırf bu sayılanlar bile bize İnternet’i muazzam kılıyor. Bununla da sınırlı kalmıyor internet yeni bir kavram olan dijital arkadaşlıklar kurduğumuz bir sanal dünyayla tanıştırıyor bizi bunun adına da Sosyal Medya demekteyiz dar bir kavramla. E peki güzel olmayan ne? buraya kadar herşey stabil , sorun şu ki internet günümüzü ve gelecek günlerimizi, karar ve kararlarımızı etkisi altında bulunduruyorsa her zaman internet başındayken yapabilecek işlemlere sanki hiçbir vakit yapılamıycak düşüncesini bize hissediriyor ve buna bağlı hareketsiz kalıyorsak sanırım internette fazlaca vakit geçirip gerçek Sosyal hayatımızı ele geçirmesine izin veriyoruz demektir. Şayet durum böyleyse zihinimizdeki kalıp olan internet doyumsuzluğunu kırıp, gerçek dünyayla olan bağlantımızı tekrar kurmalı ve internetin hayatımızdaki sınırını net bir çizgiyle belirmeliyiz belki bu o kadar kolay bir eylem değil ama hiçbir alışkanlık yoktur ki vazgeçilemez olsun sadece Zihnimizde o hassas inat zincirini kırabileceğimize inanalım.

“İnsanlardaki en fena şey,
alışkanlık halinde olan bir kararsızlıktır.“

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.