İnternet diktatörlüğüne son verin

10.04.2015 12:40:45
A+ A-

Abd'de hem mucitliği alimlikle karıştıran hem de aşırı bir kendinibeğenmişlik(kendini beğenmişlik) var; sanki kendini imparator, dünyayı da kölesi görüyor.
 
İcatların, buluşların önemli bir bölümünün Abd'de yapılıyor oluşu Abd'nin bilimsel, demokratik, adil, uygar, mantıklı, nitel, özgür bir ülke olduğunu göstermez; Nazi Almanyası'nda da icatlar, buluşlar yapılıyordu.
 
İlim, mucitlik insana ya da devlete kendinibeğenmişlik, kibir veriyorsa mantıksızlık da verir, yozluk da.
 
Msn'yi icat etmişler, Facebook'u icat etmişler, Twitter'ı icat etmişler, Outlook'u icat etmişler, Skypy'i icat etmişler, sözümüz yok da bu araçlarla, bu icatlarla, bu buluşlarla insanları, toplumları köle yerine koymalarına sözüm var.
 
Bunu nasıl yapıyorlar? Sürekli, kafalarına göre, sözümona güvenlik içinmiş, sorunlar çıkarıyorlar; yok 'Hesapını(hesabını) doğrulamak için şunu yap' yok 'bunu yap'; yok 'Başka mail adresi ver', yok 'Telefonunu ver', yok 'Saat başı hesapını yeniden aç', yok '140 karakterden fazla yazma', yok 'Aynı tümceyi(cümleyi) bir kezden çok yazma', yok 'Şu resimlerdekini tanı'. Bence bunlar diktatörlük kültürüdür, diktatörlük hevesidir. Sanki insanlarla, toplumlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar.
 
Sıktınız artık üstelik çok sıktınız. Hesap güvenliği için oraya parola, şifre koymuşsunuz, daha ne istiyorsunuz; insanlar size hergün tekmil vermek zorunda mı, insanlar size hergün hesap vermek zorunda mı, siz kendinizi ne sanıyorsunuz, dünyanın hükümdarı, imparatoru falan mı? Bilinçaltınızı böyle mi tatmin ediyorsunuz? İcat yaptınız diye kendinizi çok mu akıllı sanıyorsunuz; icat yaptınız diye kendinizde herşeyi yapma, herşeyi isteme hakkı mı görüyorsunuz; icat yaptınız diye kendinizde insanlarla piyon gibi oynama hakkı mı görüyorsunuz?
 
Yahu şu koca dünyada Abd'den başka ülke yok mu? Neden arama motoru, iletişim olanakları yaratmıyorlar, üretmiyorlar da dünya hep onların ellerine bakmak zorunda kalıyor? Yahu yalnızca Abd'de mi üniversite, akademisyen, bilim, teknoloji, olanak, kafası çalışan insan, mucit var? Öteki ülkelerde mucit yok da hep macit mi var? Şunlara artık dünyada Abd'den başka ülkeler olduğunu da gösterin. Son verin artık bu yozların, bu dikta heveslilerinin diktatörlüklerine. Ne sanıyorlar bunlar kendilerini? Ağamız, beyimiz, kıralımız(kralımız), padişahımız falan mı? Hayatımızı yönetme hakkını nereden alıyorlar? Telefon şirketilerinde(şirketlerinde) böyle koşullar(şartlar) var mı? Bunlar kim oluyorlar da insanlara sürekli bir dayatma içindeler? Bu küstahlara hadlerini bildirilmeli artık.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 10.4.15/12.35