İnternet hızının yükselmesi cebe zarar savım

22.03.2015 12:00:55
A+ A-

İnternet hızının yükselmesinin kotayı daha çabuk dolduraracağını yani kullanıcıdan çok internet şirketinin işine yarayacağını bundan 15 yıl önce biryerden okumuşdum(okumuştum) ve bu konuda birkaç yıl öncesinde bir yazı da yazmışdım(yazmıştım) internette ancak internet şirketileri bunun doğru olmadığını söylemişlerdi, telefonla görüşmelerimde.
 
Peki internet hızının artması kotayı erken doldurmuyor da internet kotası dolduğunda internetin hızı neden düşürülüyor?
 
Ben gözlemledim ki internetin 10 olması ile 3 olması arasında hiçbir fark yok yani bence olan kotaya yani kullanıcının cebine oluyor.
 
Şöyle düşünelim: Bir hareketli üretim bantı var, diyelim ki on metrelik. Siz bu bantın en başındasınız ve işçisiniz; üretim bantı yalnızca üretim bantına bir şey koyduğunuzda hareket ediyor ve koyduğunuz şey beş metre sonra bir elektıronik(elektronik) gözce algılanıp kayıt ediliyor. Siz banta şeyleri ne kadar hızlı yani sık koyarsanız bant o kadar çok hareket ediyor yani birşey koymazsanız hareket etmiyor; dakikada birşey koyarsanız hızı başka, saniyede birşey koyarsanız hızı başka. Bu 'şey'leri internetdeki veriler olarak düşünün. Yani internette ne kadar çok kalırsanız yani ne kadar çok veri olursa kotanız o kadar çabuk bitecek, faturanız o kadar çok yükselecek. İnternet hızının yükselmesi üretim bantının hızının artmasıdır yani daha çok şey geçmesidir elektıronik göz önünden. 
 
Yani bu örnekle internet hızının artmasının ne anlama geldiği daha iyi anlaşılır umarım. Hızın artması faturayı yükseltmiyorsa neden hızı düşürüyorlar, kota dolunca? Demek ki hızın artması kotayı daha çabuk dolduruyor, değil mi?
 
Bence internet ücretlendirmesi veri akışı üzerinden değil süre üzerinden olmalıdır ve internet hızı kullanıcının isteğine göre belirlenmelidir, ayarlanmalıdır. Yani diyebilirsiniz ki üretim bantından saniyede 10 değil 1 şey geçmesi bana daha uygun yani üretim bantından çok şey geçiriyosunuz diye ücretiniz artacak değil yani kendinizi yani kesesinizi boşuna yoruyor olabilirsiniz. Yani saniyede bin yerine bir veri size yetiyorsa işinize yaramayan birşey için neden daha fazla para veresiniz? Ya da şöyle düşünün: Size bir tek fotokopi gerekliyse neden yüz fotokopi parası veresiniz; fotokopi makinası saniyede bir değil de yüz fotokopi çekiyor diye?
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 22.3.15/11.56