İnternet sitelerinde bu renklere dikkat!

28.11.2014 04:13:31
A+ A-

Renk seçimi genel olarak kişisel bir tercih gibi olsa da, Renklere genel olarak yaklaşım şu şekildedir. Web tasarım çalışmalarında kişilerin algıladığı renkler vurgulanmaktadır.

Aşağıda açıklaması yapılan renkler ürüne veya hizmete karşı ilginizi arttırmaktadır.

Kırmızı Renk
enerji dolu, kalp atışlarını hızlandıran bir renktir. web sitelerinde genel olarak hızlı ürün ve hizmet satmak için sitenin tasarımında vurgulanır.

Sarı Renk
Genç, iyimser yaklaşık, genel olarak web sitelerinde dikkat çekmek için kullanılmaktadır. ürünlerin vitrinlerinde ve vurgulamak istenilen alanlarda tercih edilir.

Yeşil Renk
Sağlık, huzur uyandıran, genel olarak sağlık sektöründe tercih edilmektedir. Dogal ürünler sergileyen internet sitelerinde sıkça tercih edilirler. Doğallığı ortaya koyan bir renktir.

Mavi Renk
Güven ve emniyeti vurgular. Bankalar ve kurumsal ticari firmalar tarafından çok fazla tercih edilen bir renk olarak bilinir. Finans sektörünün vazgeçilmez bir olduğu için genel olarak web sitesi tasarımları mavi yoğunlukludur.

Turuncu Renk
Girişimci, girişkenliği simgeler. Kolay gerçekleştirilmesi istenen işlemlerde turuncu renk ağırlıklı kullanılmaktadır. kurumsal ve eticaret sitelerinde genle olarak buton, sekme tarzı kısımlarda kullanılmaktadır.

Pembe Renk
Kadınsı, Kadınlara yönelik seçilen bir renktir. Kadınlara hizmet sunan internet sitelerinde sık olarak kullanılır. Kadın ürünleri yoğunlukta olduğu, kadınların daha çok ziyaret ettiği web sitelerinde kullanılmaktadır.

Siyah Renk
Güçlü, keskin ve kararlılığı simgeler. Lüks olarak tüketimi yapılan ürünlerin satıldığı sitelerde ağırlılı olarak tercih edilir. Seçkinliği ifade etmek için de kullılmaktadır.

Mor Renk
Huzur, duygusal, durgunluk simgeleyen bir renktir. Kozmetik ürünleri satan web sitelerinde genel olarak tercih edilmektedir. Parfümeri siteleri için ideal bir seçimdir.

Kaynak Web Sitesi : http://aceksemedia.com/web-tasarim/internet-sitelerinde-bu-renklere-dikkat.html



YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.