İnternetin internet sitesi olmalı önerim

30.07.2015 06:34:10
A+ A-

Şu anki durumu ile internet hiç güvenli değil bence yani demek istediğim var oluş olarak internet değil, internetin varlığı değil internetteki yazılar, resimler, çizimler yani emek, kültür.
 
Örneğin kendinize ait bir internet siteniz varsa onu var tutabilmek için sürekli para ödemek zorundasınız diyelim paranız var ancak ya ölürseniz?
 
Bir diğer sorun da şu: Yazmakta olduğunuz bılog(blog) sitesinden atılırsanız? Tüm yazılarınız da silinir, çöpe gider. Başkalarının ve bir de keyfi olurlarsa internet sitesilerine ne kadar güvenebilirsiniz?
 
Bir diğer sorun da şu: Yazılarınızı yayınlamakta olduğunuz internet sitesi ya batarsa, iflas ederse, kapanırsa, kapatılırsa ya da konu, alan değiştirirse? Yine gitti yazılarınız, resimleriniz, çizimleriniz, emekleriniz.
 
Yani ortada gerçek bir sorun var bence. Öyleyse bu sorunu çözmek gerekir çünkü çözülmemesi üzücü sonuçlar oluşturur.
 
Peki ne yapılabilir?
 
Bence iki seçenek var:
1- İnternete giren tüm sunumların(yazı, resim, çizim, v.b.) anında, doğrudan internete de sonsuza kadar kalıcı olarak ve ancak sunumun sahibince silinebilecek biçimde kayıt olması yani kendiliğindenlik çözümü,
2- İnternete ait kalıcı, sonsuz bir sitesi kurulması ve isteyen herkesin sunumlarını bu siteye de sonsuza kadar kalıcı olarak ve ancak sunumun sahibince silinebilecek biçimde yükleyebilmesi yani seçime bağlı çözüm.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 30.7.15/06.29