İnternetin tarihsel gelişimi ve sosyal medyanın artıları

22.12.2014 02:35:49
A+ A-

İnternet, dünya üzerindeki bilgisayar ağlarını birbirine bağlayan, belli bir yöneticisinin olmadığı, bilgi paylaşımına olanak sağlayan, herhangi bir sınırlamanın getirilmediği elektronik iletişim ağıdır. Başka bir ifadeyle internet, bilgi alışverişini daha etkin ve hızlı yapabilmenin, bilimsel araştırma ve askeri alanlarda bilgiyi paylaşmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varan bir grup insanın geliştirdiği bir alandır. İlk başlarda kütüphanecilerin, bilim insanlarının ve bilgisayar uzmanlarının kullanabildiği internet malesef belli bir bilgiye ve tecrübeye sahip olmayan insanlar tarafından kullanılamıyordu. 

1960'lı yıllarda sadece 4 üniversitedeki ana bilgisayarları bağlayabilen sistem daha sonra farklı çalışmalar sonucunda diğer okullar ve kurumlarıda kapsamı altına aldı. 1972 yılında Ray Tomlinson elektronik postayı geliştirdi.Herkese kişisel bir adres oluşturmayı sağlayan elektronik postada kullanıcı adı ve adresi birleştiren "@" sembolü R. Tomlinson tarafından seçildi ve artık kişisel bir hesap yaratabilmenin önü açılmış oldu. Yine aynı yılda geliştirilen Telnet protokolü farklı bir bilgisayar ile iletişim kurmaya olanak sağladı.

1993 yılında ise ilk tarayıcı olan "Mosaic" Mare Andreessen tarafından geliştirildi. Daha sonra günümüzde ve dünyada oldukça popüler bir tarayıcı olan "İnternet Explorer" Microsoft tarafından internet dünyasına kazandırıldı. 1998 yılında Microsoft Windows 98'i hizmete sundu ve masaüstü olarak adlandırdığımız kişisel bilgisayarlar yaygınlık kazanmaya başladı. Günümüzde en çok tıklanan ve popülerliği en fazla olan arama motoru Google 4 Eylül 1998 yılında Sergey M. Brin Lawrence E. Page tarafından kullanıcıların hizmetine sunuldu.

İnternetin yaygınlık kazanması ile birlikte sistemde farklı dönemler gerçekleşti.İnterneti dönemsel olarak ayıracak olursak bunlar: Web 1.0, Web 2.0. Web 1.0 internetin ilk dönemi olarak kabul edilir.Bu dönemde internet kullanıcıları sitelerden sadece okuma yapabilirler. Okumayı yapan kullanıcı siteden bilgiyi aldıktan sonra ziyareti sonlandırır. Bu sistemde içerik üretme, feedback, paylaşımda bulunma seçenekleri mevcut değildir. Kullanıcıların bilgiyi edinme kaynağı ve sınırı site sahiplerinin yüklediği veriler kadardır.Bu dönem içerisinde internet kullanıcılarının artması ve Web 1.0'ın sunduğu olanakların kısıtlı olması yeni bir sistem arayışına girilmesine neden olmuş ve daha fazla çeşitlilik sunacak olan Web 2.0 ortaya çıkmıştır. 

Web 2.0 önceki sistemin eksiklerini gidermek ve kullanıcılara daha etkin bir internet deneyimi yaşatmak için geliştirilmiştir. Bu sistem ile birlikte kullanıcılar siteden bilgi edinmenin dışında artık kendi bilgisini sunabilme, yorum yapabilme, feedback alabilme, yazılarını paylaşabildiği bloglar ile kişisel alanlar oluşturabilme, Youtube İnstagram gibi siteler sayesinde müzik, fotoğraf, video paylaşabilme ve izleyebilme ayrıca kendi sanal kimliklerini oluşturabileceği Facebook, Twitter gibi sosyal ağları kullanabilme olanaklarına kavuşmuştur.

Sosyal Medya

İnternetin artık milyonlara varan kullanıcıya ulaşması ve Web 2.0'ın getirdiği olanaklar sayesinde geleneksel medyadan farklı olarak yeni bir medya düzeni ortaya çıktı: Sosyal Medya. Sosyal medya ile artık kullanıcılar internetteki bir bilgiye çok farklı kaynaklardan ulaşabilmekte, kendi alanlarında görsel, işitsel ögeler oluşturabilmekte, Facebook Twitter gibi sosyal mecralar sayesinde birbirinden haberdar olabilmekte ve örgütlenebilmektedirler. 

Hızlı, etkin, güncel ve çok çeşitli bilgilere ulaşabilen internet kullanıcıları artık çift taraflı yani geri dönüşüm alabildiği bir medyaya da sahip oldular. Bu sayede bağımsız, özgün, özgür, tarafsız bir medyada ortaya çıkmış oldu. Kullanıcılar artık geleneksel medyanın sunmuş olduğu yanlı, tekdüze, editör ideolojili bilgilerden, haberlerden de arınmış oldu ve kendi ilgi alanlarına göre bilgi tarayabilme ve haber okuyabilme olanağına kavuştular. Sosyal medya sayesinde artık insanlar kendi fikirlerini paylaşabilme, sunduğu bilgiler ışığında geri dönüşüm alabilme ve bu sayede kendi düşüncelerinide kontrol edebilme şansını yakaladılar.Bunun dışında insanlar bu yeni medya düzeni sayesinde daha taze habere ve bilgilere ulaşabildiler. 

Teknolojinin ilerlemesi, bilginin meta değeri kazanıp çağımızın en önemli gücünü oluşturması ile birlikte hayatımıza giren internet, sosyal medya gibi kavramlar artık yaşamımızın her alanında işimizi kolaylaştırdığı gibi bize devasa bilgiler sunmakta ve iletişimi çok rahat bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Özellikle Web 1.0'dan Web 2.0'a geçişle birlikte artık sosyal medyada okuma, veri yükleme, yorum yapma, yaptığımız yorumlardan geri dönüşüm alma, görsel-işitsel verileri üretip paylaşmamızı sağlama, kendimizin dışında başka insanlar ile aynı coğrafyayı paylaştığımızı hissettirme, belli düşünceler ışığında örgütlenebilme, geleneksel medyadan sonra sosyal medya ile özgür, hızlı, bağımsız, özgün içerikler üretebilme gibi olanaklar sağlamıştır.

Yeni teknolojik buluşların doğrultusunda, artık insanlar çok rahat bir şekilde iletişim kurmaya başlamış bu da insanların yalnız olmadığı, kendi ideolojilerinden olan kişilerin olduğunun farkına varmalarını sağlamıştır. Bu sayede çok seslilik olmaya başlamış ve demokrasi, insan hakları, özgürlük , adalet, eşitlik gibi kavramlar daha yüksek sesle söylenmeye ve etkili olmaya başlamıştır.Çok sesliliğin olması, örgütlenmenin kolay bir hale gelmesi; muhafazakar, diktatöryal, merkeziyetçi yapıların yıkılmasına olanak sağlamıştır.

Bir dahaki yazılarımda görüşmek üzere...

Serdar Uraz
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.