IOS 8 yenilikleri-1: “Hangi şarkı çalıyor" sorusu son buluyor

17.04.2014 09:24:32
A+ A-

Apple piyasaya çıkardığı IOS 7 ile bir çok özelliğini ve ara yüzünü değiştirmiş ve kullanıcı kitleleri tarafından bu yazılım memnuniyetle karşılanmıştı. Daha IOS 7'nin getirdiği yenilikler üzerine konuşmalar devam ederken Apple IOS 8'in çalışmalarına başladı. Uygulamayı geliştirmek için iş ortaklıkları yaptığı bilgileri gelen haberler arasında.

Bu kapsamda dünyaca ünlü eğlence ve müzik şirket Shazam ile IOS 8 çalışmaları kapsamında  iş ortaklığı yaptığı açıklanan Apple' ın yeni işletim sisteminde kullanıcılarının müzik keyfini en üst düzeye çıkarmak istediği ve bu özelliği bir pazarlama tekniği olarak kullanarak gerek ürün satışı gerekse uygulama satışlarını arttırarak daha fazla kullanıcı kitlesine hitap etmek istediği belirtiliyor.  Bloomberg'in hazırladığı habere göre, Apple IOS uygulaması içerisine Shazam uygulamasını entegre ederek kullanıcıların dinledikleri müzikler hakkında bilgi sahibi olmalarını ve bu uygulama vasıtasıyla bu müzikleri edinebilmeleri üzerine çalışmalarına devam ediyor. Bilindiği üzere Shazam uygulaması akıllı telefonlara yüklenerek ortamda çalan müziğin sözleri vasıtasıyla o şarkı hakkında bilgi veren bir uygulama. Apple bu uygulama ile kullanıcılarını büyük bir dertten kurtaracak gibi görünüyor.

Facebook ve Twitter uygulamalarında olduğu gibi Shazam'ın da sisteme entegre edileceği ve Apple daha önce geliştirdiği Siri uygulamasının özellikleri kullanılarak "Hangi Şarkı Çalıyor" sorusuna yanıt bulunabileceği ifade edildi. Her ne kadar Apple yetkilileri bu uygulamanın sisteme entegre edilmesi durumunda ITunes üzerinden satın alınan şarkıların sayısında bir düşüş yaratabileceği endişesi yer alsa da kullanıcıların bu tür bir uygulamaya ihtiyaç duyması nedeniyle IOS 8' de bu özellikten yararlanmak istedikleri belirtiliyor. Yapılan çalışmaların da bu yönde ilerlediği Shazam uygulaması ile bulunan şarkının ITunes üzerinden indirilmesinin şirket açısından da bir sorunu ortadan kaldırabileceği ifade edildi.

Iphone 6 ile ilgili duyumların birer birer ortaya çıktığı şu zamanlarda IOS 8 ile ilgili detayların da gelmeye başlaması ürünlerin lansmanı için heyecanlı bir bekleyiş yaratıyor. 2 Mayıs'ta San Francisco'da düzenlenecek yıllık yazılım geliştiriciler konferansında da başka detaylar ortaya çıkabilir. Kullanıcılarını şaşırtmayı seven Apple bakalım bu sefer nasıl haberlerle şaşkınlık yaratacak? YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.