iOS mu? Android mi? Hangisi daha iyi?

02.04.2015 20:01:51
A+ A-

Malum devir teknoloji devri. Ve hal böyle olunca teknoloji firmaları arasında gittikçe kızışan bir rekabet söz konusu. Özellikle son dönemlerdeki Apple’ın iOS’u ile Google’ın Android’i arasındaki rekabet oldukça dikkat çekiyor. Peki hangisi daha iyi? Bu yazımızda iki mobil işletim sistemini sizler için karşılaştırdık.

Android İşletim Sistemi

Android Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi olmakla beraber daha açık bir sistematiğe sahiptir. Bu da her uygulamaya rahatlıkla erişilebilmesini sağlamaktadır. Android işletim sistemi, uygulama mağazası olarak Google Play’i kullanmaktadır.

Android cihazlarda genelikle 5 adet ana ekran yer almaktadır. Bu ekranları ‘Widget’ adı verilen kısa yollar oluşturarak daha kullanışlı yapabilirsiniz. Böylece menüye girmeden tüm sosyal ağlar, hava durumu ve haberler gibi onlarca kısayol ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı dostu arayüz ve kullanım kolaylığı açısından Android işletim sisteminin iOS’a göre biraz geri planda kaldığını söyleyebiliriz. Bunun dışında Google Play, yaklaşık 400.000 uygulama barındıran dev bir platform. Bu platformda birçok uygulamayı kolayca bulabiliyorsunuz. Ayrıca Google Play’deki uygulamaların sayısı ve çeşitliliği de oldukça tatmin edici bir düzeyde diyebiliriz.

Android işletim sistemine sahip cihazlara APK uzantılı uygulama dosyaları yüklenebilmektedir. Bu da kullanıcılara Google Play’e bağlı kalmadan işlem yapabilme özgürlüğü sağlamaktadır.

Ayrıca Android işletim sisteminde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bir kullanıcı olarak cihazın ekran ışığından, depolamaya kadar her şeye hükmedebiliyorsunuz.

Android bir cihaz bilgisayara bağlandığı anda USB görevi görerek dosyaların kolaylıkla aktarılabilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında işletim sistemi ve özel yazılım modları sayesinde istediğiniz özelleştirmeleri rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Android işletim sisteminde çok sık olmasa da güncelleme yapılmaktadır.

iOS İşletim Sistemi

iOS Unix tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Kapalı bir sistem olduğundan dolayı güvenlik bakımından oldukça güvenilir olduğu söyleyebiliriz. Uygulamaları ise App Store adı verilen platformdan indirilebilmektedir.

 

Devamı için tıklayın.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.