Iphone'dan Iphone'a Aşk

26.06.2014 14:15:12
A+ A-

 Şüphesiz ki Modernizmden Post modernizm'e geçişte teknoloji oldukça fazla ilerleme kaydetti. Teknolojinin hızla gelişmesi, kitle iletişim araçlarındaki  doyumsuz artış çağ içerisinde yaşayan insanların toplumsal ilişkilerinde de birtakım etkiler yarattı. Modernizm'in katı, tekniğe dayalı üslubu post modernite ile beraber yumuşamaya esnekleşmeye başladı. Tıpkı Karl marx 'ın '' Katı olan herşeyin buharlaşması '' tabiri gibi.Postmoderniteye tam olarak tanımlamak oldukça zordur. Kimilerine göre bir süreç bir durumdur. Kimileri ise felsefi bir yaklaşım olarak görür. Ancak nedense ben her postmodern kelimesini duyduğum da hep teknoloji ile teknolojiye kazandırdığı boyut ile bir ilişki içerisine girerim. Aslında bunu günlük yaşamında çoğu insan ya da bir sistem bilinci olan  her insan az çok fark eder.

Geçenlerde kız arkadaşlarım ile beraber otururken cep telefonunu elime alıp kurcaladım ve eski zamana ait beraber çekindiğimiz resimler dikkatimi çekti.Garip bir nostalji yaşayıp o resimleri kendi telefonuma göndermesini istedim. Ancak suratına garip bir gülücük takınıp bunun çok zor olduğunu, benim telefonumun ıphone marka olmadığını başka marka bir cep telefonu ile veri alışverişi yapamadığını söyledi çok şaşırdım. Fotoğraflarda yaşadığım nostalji yerini garip bir hüzne ,kız arkadaşımın suratındaki garip gülücük acımasız kahkalar'a dönüştü. Komik olan acı vericiydi. Tıpkı Kafka'nın yasanın önünde eserinde ki taşralı adamın anlamsız bekleyişte ölmesi gibi, ya da ünlü sisi fos'un yaşamakla ya da ölümsüzlükle cezalandırılması gibi veyahut Samuel beckott 'un Godot'yu beklerken oyununda ki  Vlademir ve Estragon 'un gelmeyecek olan godot'yu anlamsızca bekleyişleri gibi komik ve acı verici. Gerçekten de böyle postmodernite'nin bize gayet naif ve homojen görünen bu yapısı, uyguladığı birtakım politikalar ile acı verici olabiliyor.

Günümüzde postmodernite'nin en büyük dayanağı olan çok uluslu şirketlerin insanlara sunduğu belirlenilmiş yaşam alanının bir örneği bu ;sen bu markayı kullanıyorsun burdasın bu taraftasın oradakinden farklısın. Sınırsızlığın içerisinde bulunan sınırlılık gibi veya sınırlı olabilmenin potansiyeli taşıyan bir sınırsızlık bunun ismi.Günümüzde mevcut hükümdar konumunda bulunan çok uluslu şirketlerde  tabiri caiz ise ulus ötesi şirketlerde çalışanların aslında sürekli iç içe bulunduğu bir durum bu. Bu çalışanlar aslında hep bir belirlenilmişlik içinde hafta içi iş vaktinden sonra neler yapabileceği, hafta sonu ailesi ile beraber nereye gideceği hangi mağazadan alışveriş yapacağı aslında belirlenmiş bir durumdadır. Tıpkı kız arkadaşım ve benim cep telefonum arasında yaptıkları basit ama ince ayrım gibi.

O yüzden demem o ki ilişkilerinizde post modern çağın  teknolojik gereklerine uyun yoksa Richard senet'in karakter aşınması gibi aşınır karakteriniz. Olacaksa Iphone'dan Iphone'a olacak aşkınız o kadar!!!!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.