İstanbul'da tsunami

26.11.2014 09:13:10
A+ A-

Çoğumuz, burası okyanus mu, diyebilir.

Bazıları bize bir şey olmaz abi, diyecektir.

Kimisi de bu kıyıda yaşamanın fıtratında var, diye söylenecektir.

Ağzı olan konuşacaktır yani.

Haber öyle söylemiyor ama:

Tsunami, Türkiye için Endonezya ve Japonya’da olduğu kadar tehlike oluşturmasa da önemli bir risk yaratıyor. Çünkü 3 bin yıl içinde Türkiye ve çevresinde 90 adet tsunami oldu. Bunların çoğu Marmara Denizi’nde İstanbul ve İzmit, Ege’de İzmir, Akdeniz’de İskenderun ve Fethiye civarında etkili oldu.

Habere göre tsunami olmuş ve olabilir.

Çok uzağa gitmeye gerek yok.

17 Ağustos 1999 depreminden sonra 2.9 metrelik tsunami dalgalarının kıyıda su baskınlarına ve göçmelere neden olduğu biliniyor.

Ya İstanbul’da beklenen deprem:

“Basın mensuplarını tsunami konusunda bilgilendirmek için ise dün Kandilli Rasathanesi’nde uzmanların katılımı ile seminer yapıldı. MARDİM’in koordinatörü Japon bilim insanı Prof. Yoshiyuki Kaneda, Marmara bir iç deniz olsa da denizin içinde olacak bir depremin tsunami yaratma riski bulunduğuna dikkat çekerek “Tokyo ve İstanbul için aynı tsunami tehlikesi mevcut” dedi.”

Geçmişe bakalım:

“1509 ve 1894 İstanbul, 1598 Amasya, 1939 Erzincan 1963 Doğu Marmara, 1968 Bartın depremlerinin tsunami oluşturduğu biliniyor. Tarih boyunca Karadeniz’de de 22 adet tsunami meydana geldi. Tsunamilerin örneğin Pasifik Okyanusu’nda hızı 720 km/saat hıza yani bir jet uçağının hızına ulaşabiliyor. Dalgalar kıyılarda 50 metreye kadar yükselebiliyor. Marmaray projesinde yapılan çalışmaya göre Marmara’da olası bir depremden sonra beklenen tsunami dalgalarının boyu en kötü senaryoya göre maksimum 5 metre olacak. Dalgaların kıyıdan 500 metre kadar içeriye girebileceği tahmin ediliyor.”

Geleceği öngörebilmek bilimin ışığında olur.

Bilgi herkese gerekli!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.